TTB’nin başvurusunun ardından kamu kurumlarında gebelik izinleri yeniden düzenlendi

COVID-19 salgını sürecinde, tüm vatandaşların, çalışanların ve sağlık çalışanlarının sağlığının korunması için kişisel koruyucu ekipman temininden özlük haklarına, gebelik izinlerinden işe bağlı hastalık bildirimlerine kadar çeşitli başlıklarda Sağlık Bakanlığı, ilgili bakanlıklar ve birimler düzeyindeki girişimlerini sürdüren Türk Tabipleri Birliği (TTB), bu süreçte hamile çalışanların korunması için çeşitli kereler çağrıda bulunmuştu. TTB Merkez Konseyi son olarak, 1 Haziran 2020 tarihinde gebe ve emziren sağlık çalışanlarının pandemi süresince idari izinli sayılması ya da COVID-19 bulaşma riski olmayan alanlarda çalışmalarının sağlanmasını talebiyle Sağlık Bakanlığı’na yazı göndermişti.  

TTB’nin başvurusunun ardından 2 Haziran 2020 tarihinde, kamu kurumlarında görev yapan hamile personelin, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izinli sayılacağı yönünde haberler basına yansıdı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı talimatının ilgili birimlere gönderildiği bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bakanlığımız ve kamu çalışanı tüm hanımların hamilelik izni Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 8 HAFTA uzatıldı. İdari izin 32. hafta yerine hamileliğin 24. haftasından itibaren başlayacak. Dünyaya bir bebek gelecekse akan sular süren işler durmalı. Veya başkası tarafından yapılmalı.” ifadelerine yer verdi.