e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Şubat 2003  Sayı: 98

 

ATO’dan “Pratisyen Hekim Buluşması”

ATO’nun organizasyonunda biraraya gelen pratisyen hekimler, hem sorunlarını tartışma hem de sosyal ve bilimsel etkinliklerle dolu bir gün geçirme olanağı buldular. “Pratisyen Hekim Buluşması”nı “Kardeş Türküler” konseri renklendirdi.

10.jpg (62612 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara Tabip Odası’nca (ATO), pratisyen hekimlik alanındaki sorunların birlikte tartışılması ve bu sorunlara çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla organize edilen ilk merkezi “Pratisyen Hekim Buluşması” 25 Ocak 2003 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi. 83 pratisyen hekimin katıldığı toplantı, sosyal ve bilimsel çeşitli etkinliklerle de zenginleştirildi. 

Program Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Anabilim Dalı Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Akova’nın “Sağlık Çalışanlarında Enfeksiyon Riskleri ve Korunma” konulu sunumuyla başladı. Devamında ATO, TTB Genel Pratisyenlik Enstitüsü ve TTB Pratisyen Hekimler Kolu çalışmaları ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. ATO Pratisyen Hekim Komisyonu Faaliyetleri ve geziler sırasında doldurulan anketlerden elde edilen çarpıcı sonuçlar sunularak günün en önemli gündemi olan pratisyen hekimliğin güncel sorunları ve ATO’dan beklentiler başlıklı foruma geçildi.

Forum sırasındaki tartışmalarda genel olarak pratisyen hekimliğin prestij kaybı, yasal hak ve sorumluluklarımız konusunda bilgi eksiklikleri, 112 acil hekimlik alanında yaşanan sıkıntılar, SSK ilaç talimatnamesi ile getirilen kısıtlamalar, oda ile üyeler arasında yaşanan iletişim sorunları, pratisyen hekimlerin ekonomik sıkıntıları ve meslek örgütlerinin siyasal sorunlara yaklaşım biçimleri önemli başlıklar olarak gündeme getirildi.

Sonrasında düzenlenen kokteylde pratisyen hekimler hem tanışma hem de sohbet etme olanağı buldular. Programın son aşamasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde barışa davet konserinde Kardeş Türküler ile coşkulu bir gece yaşandı.

ATO, toplantıda yapılan değerlendirmelerin ışığında, önümüzdeki süreçte pratisyen hekimlik alanındaki çalışmalarını sürdürecek. Çok yakın bir süreçte pratisyen hekimlere yönelik olarak düzenlenecek olan Pratisyen Hekim Günleri ve Ambulans Hekimliği Eğitim Kursu’nun duyuruları da önümüzdeki haftalarda yapılacak.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön