e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Şubat 2003  Sayı: 98

 

ABD’nin olası Irak saldırısına yönelik tepkiler büyüyerek sürüyor

Savaşa karşı bir arada

TTB’nin de aralarında bulunduğu Emek Platformu Türkiye çapında etkinlikler gerçekleştirdi ve savaş karşıtı gösteriler yapıldı.

5.jpg (35272 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) de aralarında bulunduğu Emek Platformu, ABD’nin olası Irak saldırısını protesto etmek amacıyla 16 Ocak 2003 günü Türkiye çapında etkinlikler gerçekleştirdi. Emek Platformu dönem sözcüsü KESK Genel Başkanı Sami Evren, Ankara yapılan basın açıklamasında, Türkiye halkının savaş istemediğini vurgularken, 58. Hükümeti başkalarının çıkarları için Türkiye’yi savaşa, açlığa ve yoksulluğa mahkum edecek planlara ortak olmamaya çağırdı.

16 Ocak günü saat 11.30’dan itibaren yarım saat süreyle iş bırakan çalışanlar, Ankara’daki eylem için saat 12.00’de Güvenpark’ta toplandılar. Burada Emek Platformu adına basın açıklamasını okuyan Sami Evren, kapıya dayanan savaşın yeni bunalımlar yaratacağını, işsizlik getireceğini vurgulayarak, “İnsan hayatı üzerinden pazarlık yapılamaz. Bu savaşa razı değiliz. Ölüme razı değiliz. Bu savaşı durduracağız” dedi. Bölgede en temel sorunun demokrasi ve demokratikleşme sorunu olduğuna dikkat çeken Evren, “Bu sorun ne ABD müdahalesiyle, ne de Saddam’ın yönetim anlayışıyla çözülebilir. Çözüm Irak ve Ortadoğu halklarının iradesiyle mümkündür. Irak, Türkiye ve Ortadoğu halkları savaş değil, ekmek ve özgürlük istemektedirler. Elimizi komşularımızın kanına bulamayalım” diye konuştu. Sami Evren, ülkeyi savaşa, açlığa ve yoksulluğa mahkum edecek bir plana ortak olanların bu sorumluluğun altından kalkamayacağını söyledi.

6.jpg (19409 bytes)“Savaşa değil emekçiye bütçe”, “ABD Ortadoğu’dan defol” sloganları atan ve “Savaşa hayır, yaşasın halkların kardeşliği”, “Savaşa hayır kahrolsun emperyalizm”, “ABD kuklası iktidar istemiyoruz”, “Amerikan askeri olmayacağız”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” pankartları taşıyan topluluk, basın açıklamasından sonra Sıhhiye’ye doğru yürüyüşe geçti. Türk Tabipleri Birliği, Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Kamu-Sen, Memur- Sen, BASK, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, Tüm İşçi Emeklileri Derneği, Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği, TMMOB, Türkiye Barolar Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve TÜRMOB’dan oluşan Emek Platformu bileşenlerinin ve bazı siyasi partiler ile çeşitli grupların destek verdiği topluluk, daha sonra dağıldı.

n“Savaşa Hayır” eylemleri kapsamında tabip odaları da etkinliklerini sürdürüyor. Kocaeli Tabip Odası’nca düzenlenen panelde savaş konusu ekonomi ve insan sağlığı boyutlarıyla ele alındı. Prof. Dr. Afşar Timuçin’in “Savaş”, Prof. Dr. İzzettin Önder’in “Savaşın Ekonomi Politiği”, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun da “Savaş ve Sağlık” başlıklı konuşmaları yaptığı panele çok sayıda izleyici katıldı. Manisa Tabip Odası da, 16 Ocak 2003 günü, Emek Platformu bileşenlerinin ortak olarak hazırladığı bildirinin okunduğu eylemi, Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi ve SSK Hastanesi bahçelerinde gerçekleştirdi.

7.jpg (21541 bytes)

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön