e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2002  Sayı: 88

 

Nasıl bayram yapmayalım?

... parça başı çalışmaya mahkum edilen, esnek ücretlendirilip esnek çalıştırılan, esnetmekten yumuşacık edilmiş yani siyasetçiye yem olmaya hazır, son maaş artışlarında unutulmuş, ama herhangi bir olumsuzluk olduğunda derhal günah keçisi ilan edilen doktorlar ve sağlık çalışanları.

Çanakkale Tabip Odası’nca 14 Mart nedeniyle yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yanlış anlaşılmasın, koçların kurban edildiği bayram bundan üç hafta önceydi, bu bayram doktorların ve vatandaşın kurban edildiği bayram!”

Bir yanda adımbaşı para istenen sağlık ocakları ve hastaneler, ziyareti paralı, neredeyse tuvaletleri de paralı olacak; adı DEVLET, kendisi ÖZEL hastaneler, hastabakıcı ve temizlik kadrolarının ihaleyle doldurulduğu iddia edilen, niteliksiz ve güvencesiz personeli ile hizmet veren hastasının bakımını para aldığı refakatçisine yaptıran kamu sağlık kurumları;

Diğer yanda parça başı çalışmaya mahkum edilen esnek ücretlendirilip esnek çalıştırılan, esnetmekten yumuşacık edilmiş yani siyasetçiye yem olmaya hazır, son maaş artışlarında unutulmuş, ama herhangi bir olumsuzluk olduğunda derhal günah keçisi ilan edilen doktorlar ve sağlık çalışanları.

En üstte de “Ben ne yaparsam iyi yaparım” diyen ve de yapan bir Bakan (Paralı sağlık ocağı, vardiya, özel muayene, mecburi hizmet vs.) ve sağlık hizmetini yük görüp sırtından atmaya çalışan bir hükümet.

Nasıl bayram yapmayalım? Herkes çalıp oynamalı, çılgınlar gibi eğlenmeli! En çok da fakirlere değil, zenginlere dağıtmak için kurban ettikleri ve parça parça ayırdıkları “Sosyal Devlet”i kurban diye seçenler zil takıp oynamalılar aslında. Bu bayram onların!”

Çanakkale Tabip Odası oldukça ilgi gören “Günümüz Hekim Sorunları ve Çözümünde Tabip Odasının Yeri” konulu tartışmalı bir toplantı da gerçekleştirdi.

Bu yıl bazı illerde resmi ve ortak yürütülen 14 Mart törenleri “anlaşılmaz” girişimlere sahne oldu. Bunlardan biri de Çanakkale idi. 14 Mart saat 09:00 da çelenk koyma töreni yapıldı. Aynı gün saat 08:30’da sağlık müdürlüğünün daveti üzerine sağlık müdürlüğü ve askeri hastane çelenk koyma töreni yapmışlardı. Böylece iki ayrı tören gerçekleşti. Aynı gün Çanakkale hekimlerini temsilen, sağlık müdürü, askeri hastane baştabibi, devlet hastanesi baştabibi ve baştabip yardımcısı vali beyi ziyaret ettiler. Saat 14:00’de ise sağlık müdürlüğü ayrıca kapalı salonda anma toplantısı düzenledi. Yıllardır 14 Mart kutlamalarına resmen katılmayan sağlık idaresi şimdi tüm hekimleri temsil etmek yolunda! Ancak girişimlerin sonucu bu davranışın hatalı olduğunu, diğer illerde her kurumun tabip odasına katkı verdiğini ve bu bölünmüşlük görüntüsünün tüm hekimlere zarar verdiğini kabul ettiler. 2003 yılı kutlamaları için tüm kurumların 1 Mart günü bir araya gelip birlikte kutlama programı düzenlenmesinin doğru olacağına karar verildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön