e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2002  Sayı: 88

 

“Sağlık İçin Hareket Et”

2002 Dünya Sağlık Günü İçin DSÖ Genel Direktörü Dr. Gro Harlem Bruntland’ın Mesajı’na yer veriyoruz:

3.gif (53573 bytes)Dünya Sağlık Günü sürecine doğru, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hastalıkların global yükündeki epidemiyolojik değişimi ve bu değişim sürecine katkıda bulunan faktörler üzerine bir sağlık tartışması başlatmaya çalışmaktadır. Dünyanın birçok yerinde, bulaşıcı olmayan hastalıklarda büyük bir artış görülmektedir. Bunun nedeni hızlı yaşam standartı sonucunda fiziksel aktivitelerde azalma, beslenme alışkanlıklarındaki değişme ve tütün kullanımındaki artıştır. Bu artış; zengin ya da yoksul, gelişmiş ya da az gelişmiş bütün toplumlarda vardır.

Fakirlik, şiddet, hızlı sosyal ve ekonomik değişim, eğitimsizlik, yetersiz ya da hiç olmayan sağlık hizmetleri ve açık olmayan politikalar, AIDS ve sıtmaya, kanser olaylarının artmasına, şeker ya da kardiyovasküler hastalıkların oluşmasına neden olan durumlardır. DSÖ, doğrudan tedavi ile korunmaya yönelik çalışmaların küresel düzeyde tartışılmasının tam zamanı olduğuna inanmaktadır. Korunma üzerinde daha fazla durularak tüm kamu sağlığı kazanılabilinir.

Kardiyovasküler, şeker ve obesite hastalıklarının başlıca nedeni fiziksel aktivitenin eksikliğidir. DS֒nün tahminine göre her yıl 2 milyondan fazla kişi fiziksel aktivite yapmadıkları için ölmektedir. Üç kanser hastasından biri sağlıklı beslenme, normal kilo ve fiziksel aktiviteyle hastalıktan kurtulabilir. Yanlış beslenme, egzersiz yapmama ve tütün kullanma faktörlerinin bir araya gelmesi, %80’e kadar zamansız koroner kalp hastalıklarının nedenini oluşturduğu tahmin edilmektedir. Araştırmalara göre Çin, Finlandiya ve Amerika gibi farklı devletlerde nispeten az değiştirilen yaşam biçimi bile  tip II şeker hastalığı durumlarının hemen hemen %60’ının gelişimini önlemektedir.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Gro Harlem Bruntland, karar vericilerin ve politikacıların ilgisini çekmek için, halk sağlığı toplulukları ve sivil toplum kuruluşlarının, 2002 Dünya Sağlık Günü’nde hareketli ve sağlıklı yaşam biçiminin önemini vurgulayacaklarının üzerinde durmuştur. Fiziksel aktivitenin yararları ve ona duyulan ihtiyaç, bütün dünyada Dünya Sağlık Günü’nün aktivitelerinin teması olacaktır.

Dolaylı ya da dolaysız, fiziksel aktivite sağlık kazanabilmek için pratik bir yol olabilir. Gençler arasındaki şiddet oranını düşürebilir, tütünsüz bir yaşam biçimine yön verir, güvensiz cinsel ilişki ya da yasadışı uyuşturucu kullanımı gibi riskli davranışları azaltır. Yaşlı insanlar arasında da terkedilmişlik duygusunu ve yalnızlığı azaltır ve onların fiziksel ve zihinsel gücünü artırır.

Dünya Sağlık Günü ile ilgili aktiviteler okullardan çalışma alanlarına, stadyumlardan semtlere kadar birçok yeri kapsayacaktır. Uluslararası spor kardeşliğini temsil eden Uluslararası Futbol Federasyonu ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi; daha önceden DS֒nün çabalarıyla bir araya gelerek önemli adımlar atmışlardır. Japonya ve Kore’deki 2002 Dünya Kupasını ve Salt Lake City Kış Olimpiyatlarını tütünsüz ve sağlığa özendirici olaylara çevireceklerdir.

7 Nisan 2002 Dünya Sağlık Günü için en önemli ana aktivite Brezilya’nın Sao Paulo kentinde olacaktır ve AGITA SAO PAULO’nun başarılı modeline dikkat çekilecektir. Bu önemli etkinlik çerçevesinde birçok organizasyon gençleri ve yaşlıları “sağlık için hareket” sloganı doğrultusunda harekete geçirecektir. Bu model, 2002 Dünya Sağlık Günü sloganı “AGITA MUNDO - Sağlık için hareket”e ilham vermiştir. Şehirler, kasabalar ve belediyelere sağlıklı yaşam için kendi aktivitelerini düzenlemeleri ve böylece Dünya Sağlık Günü hareketine katılmaları için cesaretlendirilmektedir.

DSÖ Cenevre Merkezinde görev yapan İcra Direktörü Dr. Derek Yach’ın yönetim ve koordinesinde; Dr. Pekke Puska, Bayan Chitra Subramaniam Duella ve Bayan Elana Subritas ([email protected]) bu günle ilgili çalışmaları sürdüreceklerdir.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön