e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2002  Sayı: 88

 

Hizmet mi ceza mı?

Türkiye’de istihdam politikalarındaki çeşitlilik bitmez! Gerekçe göstermeden mecburi hizmet koyarsın, olmadı sürgün, denk getirirsen rotasyon, geçici görev... Özünde hepsi aynı. Hekim ve sağlık çalışanlarıyla istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Son örneklerden biri de Gaziantep’ten. Gaziantep Tabip Odası’nın yaptığı açıklamaya yer veriyoruz.

“Gaziantep Doğumevi’nden 5 uzman hekim, Nizip Devlet Hastanesi’nden 1 hekim Sağlık Bakanlığı’nın emri ile geçici görev ile 45’er gün süre ile değişik il ve ilçelerdeki hastanelere yollanmışlardır.

Tabip Odası, herhangi bir gerekçe gösterilmeden (ihtiyaca binaen) kış koşullarında hekimleri cezalandırmak amacı ile bu şekilde görevlendirilmesine karşıdır.

Hiçbir hekim gerçekten ihtiyaç olduğunda bu gibi rotasyon, geçici görev gibi görevlerden kaçmaz, kaçmamıştır da. Bunun örnekleri vardır.

Tabip Odası hekimlerimizin hiçbir suçları yokken, haklarında herhangi bir soruşturma, ceza yokken sanki gözdağı veriyormuş gibi rastgele görevlendirilmelerine karşıdır.

Örnek; Nizip Devlet Hastanesi’nden, Şırnak Devlet Hastanesi’ne geçici görev çıkartılıyor. Buraya da Gaziantep Doğumevi’nden rotasyon ile doktor yollanıyor. Bunun mantığını anlamak zordur.

Bu nedenlerle keyfi ve haksız bir uygulama olduğuna inandığımız bu uygulamanın durdurulması ve geçici görevle yollanan hekimlerin hiçbirinin de haklarında ne soruşturma ne de ceza almadıklarının kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön