e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Nisan 2002  Sayı: 88

 

Adil(!) Ücret Kararnamesine

Adil Ücret Kararnamesi kendinden menkul bir eşitleme yaparak yayınlandı. Ne var ki üniversite dışındaki eğitim hastanelerinde görev yapan ve eğitim sürecinde rol alan şef- şef yardımcısı söz konusu “eşitlikten” yararlandırılmadı. Buna yönelik olarak gerekli düzeltmeye dikkat çekmesi umuduyla bir grup şef-şef yardımcısı Cumhurbaşkanı’na aşağıdaki metni gönderdiler.

“Sayın Cumhurbaşkanımız,

Maliye Bakanlığı’nca üç aşamalı olduğu ifade edilen görev tazminat kararnamesinin sadece 1. aşaması yaşama geçirilmiştir. Bu durumda üniversite profesör ve doçentleri bu kararnameden yararlanmak durumunda olup, diğer öğretim elemanları arasında ayrıcalık yaratılmaktadır. Bizler; Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri çalışanları olarak üniversite ile eşdeğer olarak yüksek lisans ve doktora eğitimini yıllardır sürdürmekteyiz.

Ülkemizde tıp alanında verilen ihtisas eğitiminin %60’ını bizler yürütmekteyiz. Üniversite ile eşdeğer kadrolarımız şef, şef yardımcısı, başasistan şeklindedir. Aynı eğitimi yapan eğitim kurumları arasındaki oluşacak haksızlık ve ayrımcılık akademik onurumuzu zedelemektedir. Bu konuda göstereceğiniz duyarlılığı takdirlerinizle bekliyor, aynı tazminatın bizlere de verilmesi konusundaki onayınızı yüksek makamlarınızdan saygılarımızla arzediyoruz.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön