e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Şubat 2002  Sayı: 86

Hükümet memur maaşlarındaki adaletsizliği giderecek (mi?)
Tahammül, tevekkül ve hekim ücretleri!

  • Hükümet IMF ile anlaştıkça niyeti ve adalet anlayışı ortaya çıkıyor.

  • Sağlık çalışanlarının bu adaletsizliğe tahammül sınırı ne kadar? 

Kamuoyunda, hükümetin kanun hükmünde kararnameyle aldığı yetki çerçevesinde memur maaşlarındaki adaletsizliği gidermek üzere çalıştığı yazılıp çiziliyor. Ocak ayı içerisinde içişleri bakanının polisler için iyileştirme yapılmazsa imzalamayacağı bilgileri dolandı. Ülkenin içinde bulunduğu koşullar, ücretlerin asgari ücrete göre nerede bulunduğu vb. argümanlarla “zenginleştirilmiş” bir mızırdanmada beraberinde sürüyor.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek, Maliye Bakanı’na gönderdiği yazıda 2001 içinde bakanla yapmış olduğu   görüşmeyi hatırlatarak, çok özel bir hizmet veren hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik yine önemli bir haksızlık yapılacağı endişesini dile getirdi. (TTB’nin taleplerinin parlamentodaki bütün partilere iletilmiş olduğu ve iktidardaki DSP ve ANAP Milletvekillerince yasa teklifi olarak verildiği biliniyor).

Kamuoyunda adil ücret kararnamesi adıyla bilinen sürecin, Türkiye’de en uzun eğitimi gören ve bir biçimde -en çok hekimlerin üzüldüğü- istenmeyen hekimlik uygulama sonuçları ile karşılaşıldığında, herkesin “aa hekimlik hata kabul etmez” diye mesleğin ve sağlık alanında çalışmanın önemine parmak bastığı noktada ne olacağı bir merak konusu! Gerçi merak etme süreci çok uzun sürmüyor. Hükümet IMF ile anlaştıkça niyeti ve adalet anlayışı ortaya çıkıyor. Peki hekimler, sağlık çalışanları, çalışanlar olarak bu adaletsizliğe tahammül sınırımız ne kadar? 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön