Ana Sayfa | Eski Sayılar

İhmal edilebilir bir faktör mü
Zarar veren bir aktör mü?
Sağlık Bakanı Osman Durmuş

99 Nisan genel seçimlerinden sonra kurulan 57. hükümetin sağlık bakanı olarak ismi açıklandığında kamuoyu tarafından yakından tanınmıyordu. 2.5 yılı aşan bir süredir görevi başında olan bakanı ise artık tanımayan yok gibi.
TTB, muhatabı olarak nesnel bir ilişkiyi öncelediğinden Haziran 1999'da yaptığı görüşmede işbirliği yapılabilecek konuları içeren bir dökümanı iletmişti. Ne var ki olumlu seyir bir yana olumsuz bir sürecin izlenmesi sonucu  altıncı ayın sonunda 'icraata yönelik' bir rapor hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı. Söz konusu rapor  1999 ve 2000 bütçesinde sağlık bakanlığı sunuları, Sağlık Sandığı Kurumu Kanun Tasarısı, şef-şef yardımcılığı sürecindeki sınav sisteminin kaldırılması, özlük hakları, deprem, vardiya ve kadrolaşma başlıklarını içeriyordu. Başlıklar, Aralık 2000 dönemine kadar geçen sürede kritik role sahip tutum ve politikaların değerlendirilmesiydi ve sonuç kısmı "..Türkiye... bu sağlık bakanını hak etmemektedir" diye bitiyordu. Yaşanan çok sayıda örnek ve izlenen tutumlar bu yargımızı hep doğruladı.
Osman Durmuş'u son olarak tanıyanlar ve bunu kamuoyu ile paylaşanlar (kendisini tanımayanlar için kitap çıkartarak da "farkını" ortaya koydu: Hedefteki Bakan, Sağlık üzerine düşünceler (elbette Osman Durmuş'un), Bir Nefes Sağlık bu kitaplardan başlıcaları.)  'mesai' arkadaşları oldu. TTB  önceki müsteşarın istifa ederken yaptığı açıklamaları (suç duyurusu kabul edilmesi gerektiği düşüncesiyle) savcılara 'hatırlattı'. Artık sağlık bakanını tanımayan -anlaşıldığı kadarıyla-bir tek hükümet kaldı!   

SAĞLIK BAKANI OSMAN DURMUŞ'TAN ÇARPICI! AÇIKLAMALAR
04.12.2001 Hürriyet Gazetesi
"Nataşa ile tatile göndermek gibi bir iddianın bir meslek grubu için genelleme yapılarak kullanılmış olması talihsizlik."

11.12.2001 Hürriyet Gazetesi
Sağlık Bakanı Osman Durmuş geçmişte Sağlık Bakanlığı'nın basın mensuplarına sarı zarfla "ödeme" yaptığı iddialarını dünde sürdürerek, "Yarası olan gocunur. Yarası olanları kastettim." dedi.