Ana Sayfa | Eski Sayılar

''DÜNYA ÇOCUKLARININ DURUMU 2001''

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (unicef)  bu yıl hazırladığı "Dünya çocuklarının Durumu 2001" raporu, erken çocukluk dönemini ele aldı. Bir çocuğun doğumundan 3 yaşına kadar olan döneminde yaşananların, çocukluğun, daha sonraki dönemlerinin ve gençlik dönemlerinin nasıl gelişeceğini de etkileyeceği belirtilen raporda, çocukluğun bu kritik dönemine ülkelerin politikalarında, programlarında ve bütçelerinde gereken önemin verilmediği vurgulandı.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde hazırlanan ön bilgiler ışığında oluşturulan rapor,  savaş, yoksulluk ve HIV/AIDS salgını  gibi olumsuzlukların damgasını vurduğu koşullarda küçük çocukların haklarını  koruyup gereksinimlerini karşılamaya çalışan ana babaların ve çocuklara bakan diğer kişilerin gündelik yaşamından kesitler sunuyor.
"Dünya Çocuklarının Durumu 2001'' raporunun giriş bölümünde, BM Genel Sekreteri Kofi A. Annan'nın önsözünün yanı sıra Nobel Barış ödülü sahibi  Nelson Mandela ve Mozambik eski Eğitim Bakanı'nı Graça Machel'in çocuklara yönelik şu mesajı da yer aldı:

"SESLERİMİZ ÇOCUKLARIN SESLERİYLE BİRLEŞMELİ
Biricik çocuklarımıza,
Size anneniz babanız, büyükanneniz, büyükbabanız, büyük büyük anneniz ve babanız, siyasetci ve eylemci olarak hitap ediyoruz. Nasıl umudumuzun odak noktasında sizler varsanız, öfkemizin de odak noktası sizlersiniz. Sizler bizim biricik çocuklarımızsınız, gelecekle olan tek bağımızı sizler oluşturuyosunuz.
Herbiriniz ayrı bir kişiliksiniz, haklarınız var, saygı ve onura layık insanlarsınız. Herbiriniz, yaşama mümkün olan en iyi başlangıcı yapma, en iyi kalitede bir temel eğitimi tamamlama, potansiyelinizi eksiksiz gerçekleştirme ve topluluklarınızdaki yaşama anlamlı biçimde katılma hakkına sahipsiniz.
Ve, her kim olursanız olun, tek tek hepiniz bu haklara sahip oluncaya dek, ben Nelson ve ben Graça durup dinlenmek nedir bilmeden çaba göstereceğiz. Sözümüz budur.
Sözümüzü tutmamıza yardımcı olun."