Ana Sayfa | Eski Sayılar

Dünya Tabipler Birliği'den haberler


* Dünya Tabipler Birliği (DTB), DSÖ'nün hazırladığı Tütün Kontrol Çerçeve Yasa Taslağı'nın yumuşatılmasına şiddetle karşı çıkıyor. DTB Genel Sekreteri Dr. Delon Human: "Tütün katildir. Tütün firmaları toplumun zayıf kesimlerini çocuk, kadın ve gelişmelere olan ülkeleri aktif pazarlama hedefleri içine alarak onları bağımlı hale getirmeye çalışıyor. Bu değişikliklerin (taslakta) yapılması tütün endüstrisinin büyük parası ile mümkün oluyor ve bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. DTB, DSÖ'ye ve sağlık ortamını tütünsüz bir dünya konusunda yaptığı çalışmalarda destekleyecektir."
* DTB, Mayıs ayında yaptığı Konsey toplantısında, Konsey Başkanlığı'na aynı zamanda Amerikan Tabipler Birliği'nin başkanı olan Dr. Randy Smook'ı seçti.
* DTB Helsinki Bildirgesini ilgili taraflarla tartışıyor.
* TTB Başkanı Sayek'in ATB Başkanı Dr. Smook'a gönderdiği mesaj ise şöyle: "Terör insan sağlığını, insan haklarını olumsuz etkiler. Türk Tabipleri Birliği olarak; yeryüzündeki herkesi şimdiden bir şekilde etkileyen terör saldırısını kınıyor ve ATB'ye başsağlığı dileğimizi iletiyoruz."