Ana Sayfa | Eski Sayılar

KIRMIZI KALEM'E SUÇÜSTÜ!
YARGIDAN DÖNDÜ
"SORUŞTURMA iZNi HUKUKA
AYKIRI"

Bu ülkede, halkın sağlık hizmetlerinden daha iyi yararlanması için, mesleki bilgilerini ve deneyimlerini yürekleriyle ortaya koyarak görev yapan hekimler hakkında, "Kırmızı Kalemle Reçete Yazmak" eylemi nedeniyle Şanlıurfa Valiliği tarafından soruşturma izni istendiği haberini, mizah dergilerini kıskandıracak bir biçimde  geçtiğimiz sayılarda sizlere iletmiştik. Haberdeki esprinin, mizah dergilerine rakip olma iddiamızdan kaynaklanmadığını da TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek'in ulusal medyadaki köşe yazarlarına gönderdiği bir yazıyla ortaya koymuştuk.
Kırmızı kalemle reçete yazarak haklı talepler konusunda hekimlerin ortak tutum almalarının "sorun" olacağı endişesiyle olsa gerek Şanlıurfa Valiliği tarafından soruşturma izni istenen hekimler, Cafer Siyahhan, Abdurrahman Baltacı ve Ekrem Uysal, Şanlıurfa Valiliğinin bu isteğine,  Bölge İdaresi Mahkemesi'ne başvururak itiraz etmişlerdi.
"Hukuksal açıdan yılın davası!" olmaya aday bu gelişmeler sonucunda itirazı görüşen  Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi itirazı "İsnat edilen eylem nedeniyle, Dr. Ekrem Uysal, Dr. Abdurrahman Baltacı ve Dr. Cafer Siyahhan hakkında Şanlıurfa Valiliği'nce soruşturma açılmasına izin verilmişse de, adı geçen Valiliğin konuya ilişkin kararı, yasa ve yöntem yönünden hukuka aykıdır" diyerek kabul etti.
Dileriz mahkemenin bu kararı,  "Ülkemde Daha İyi Sağlık Hizmeti İstiyorum" diyerek yola çıkanların çabalarının artarak devamını ve haklı mücadelenin eninde sonunda herkes tarafından kabul edileceğine dair önemli bir kazanım olur. ( TD )