Ana Sayfa | Eski Sayılar

''ÖNCELİKLİ OLAN OTOPSİ Mİ ORGAN NAKLİ Mİ?''
SAYEK:  "OLAYDA ACİLİYET SÖZKONUSU HEKİMLER HAKLI "

Adana'da 19 yaşında  bir gencin bıçaklanarak ölmesi sonrası organlarının bağışlanması ve otopsi öncesinde organlarının alınması, önceliliğin "otopsi mi, organ nakli mi" olacağı konusunda yeni bir tartışma başlattı. 
Adana'na bıçaklanmasının ardından üç gün komada kalan Hünkar Gök 'ün ailesi  iki karaciğerini ve böbreğini bağışladı.  Olay adli olduğu için savcı gözetiminde otopsi gerekiyordu. Nöbetçi savcı, otopsi için hastaneye ancak ertesi sabah gelebileceğini söyledi.  Ancak  organların bir saat içinde alınması gerekiyordu. İki hekim olayın aciliyeti nedeniyle organları gece alınca savcı haklarında soruşturma açtı.

Bu gelişmeler ışığında başlatılan tartışmalar, önceliğin otopsi mi, organ nakli mi?  olacağı konusunu gündeme taşıdı.

TTB Başkanı Füsun Sayek, konuyla ilgili değerlendirmesinde,

''Adli vakaların hepsinde otopsi zorunluluğu var. Ancak otopsi günün belirli saatlerinde yapılıyor diye bir kural yok. Otopsi savcının nezaretinde yapılır. Organ bağışıyla ilgili çok sorunumuz var. Karaciğer ve böbrek, beyin ölümü gerçekleşmiş ama kan dolaşımı sürerken alınması gereken organlardır. Bu olayda bir aciliyet söz konusudur.  Görevlerini yapmayan adli kurumlar kabahatlidir. Bağış için ailenin izini alınmıştır. Doktorların hızına uyması gereken savcıydı . Burada adli otopsi acildir. Asıl savcı hakkında soruşturma açılması gerekir''  derken,  Ceza Hukuku Profesörü  Erdener Yurtcan da, "İki hekim bağışlanan organları aldıktan sonra da otopsi yapılabilir. Hareket hukuka uygun sayılır. Adli hizmette otopsi saati sınırlandırması yoktur. Otopsi, ölüm anından sonra belirli süre geçtikten sonra  yapılabilir." açıklamasında bulundu.(TD)