Ana Sayfa | Eski Sayılar

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ:

“DUMANALTI ÖLDÜRÜYOR-HAVAMIZI TEMİZ TUTALIM”

Dünya Sağlık Örgütü, bu yılki 31 Mayıs Sigarasız Günü belgisini, “Dumanaltı öldürüyor-havamızı temiz tutalım” olarak açıkladı.

sigara.jpg (19314 bytes)TTB Merkez Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yılki belgisini de dikkate alarak, 31 Mayıs Sigarasız Günü’nde yaptığı açıklamada, sigara içmeyen insanların karşı karşıya kaldığı tehlikeleri içeren bir açıklama yaptı. TTB Merkez Konseyi’nin açıklaması şöyle:

‘’Bu belgi istemsiz olarak sigara dumanına maruz kalmanın yol açtığı tehlikeye dikkat çekiyor. İstemsiz (ya da edilgin) sigara dumanı soluma, sigara içmeyen insanlarda çeşitli hastalıklara ve ölüme neden oluyor. Özellikle, işyerinde ya da evde, sürekli istemsiz sigara dumanı soluma ile, çocuklarda çeşitli solunum yolu hastalıkları ve erişkinlerde akciğer kanseri arasında nedensel ilişki olduğu kanıtlanmıştır. Benzer biçimde, edilgin olarak sigara dumanı solumanın pek çok başka hastalığa da yol açtığına ilişkin veriler bulunmaktadır.

Kendileri sigara içmeyen insanların maruz kaldığı çevresel sigara dumanında, çok sayıda kanserojen, mutajen, zehirli, tahriş edici, kan basıncını yükseltici, merkez sinir sistemine (beyne) akciğer ve böbreklere zarar veren maddeler vardır. Uzun dönemli olarak edilgin sigara içme, kendileri hiç sigara içmeyen insanlarda kansere ve kalp hastalıklarına yol açabilmektedir. Örneğin, Avrupa Birliği ülkelerinde, yılda yaklaşık 55 bin - 94 bin kişinin istemsiz sigara dumanına maruz kalmak sonucu öldüğü tahmin edilmektedir.

Evde sürekli sigara dumanı altında yaşamak zorunda bırakılan çocuklarda ise, bronşit, pnömoni (zatürree), akut ve kronik orta kulak enfeksiyonları artmaktadır. Bu çocuklarda astım nöbetleri ortaya çıkabilmekte, ayrıca çevresel sigara dumanı bebeklerde görülen ani ölüm olasılığını da yükseltmektedir.

Yaşadığımız çevreyi ve nerede olursa olsun, soluduğumuz havayı temiz tutmak, tiryakiler de içinde herkesin sorumluluğudur. Hekimler olarak, sigara içen anne ve babalara, tüm erişkinlere sesleniyoruz:Çocukların yanında sigara içmeyiniz. Onlara kesinlikle sigara aldırmayınız. Çevrenizdeki sigara içmeyen insanların temiz hava soluma hakkına saygı gösteriniz. Ve Dünya Sigarasız Günü’nde, bir gün de olsa sigara içmeyerek, sigarasız bir yaşamın farkını anlamaya çalışınız.

Sigara içmeyenler ise, temiz hava haklarına sahip çıkmalı; 4207 sayılı Tütün Karşıtı Yasa’nın izleyicisi olarak, yasaya uyulmaması durumunda gerekli uyarıları yapmalıdırlar.

Asıl hedef olan sigarasız topluma yönelik olarak, sigara alışkanlığını azaltıcı tüm önlemler geniş kapsamlı ve yaygın olarak uygulanmalı, sigara tüketimini artırdığı dünyanın diğer ülkelerindeki benzer örneklerle ortaya konduğundan, Tekel’in özelleştirilmesi ve benzeri girişimlerden vazgeçilmelidir.                    

Ana Sayfa | Eski Sayılar