Ana Sayfa | Eski Sayılar

Urfa’da kırmızı kalemle reçete yazan hekimler suçüstünde yakalandı!

''KIRMIZI KALEME SUÇÜSTܔ

‘’Ülkemde Daha İyi Sağlık Hizmeti İstiyorum’’ parolasıyla yola çıkan ve seslerini  kırmızı kalemle reçete yazarak duyurmaya çalışan hekimler, Urfa’da suç aletleri “kırmızı kalemlerle” yakalandılar. Ülkemizin kara mizah sayfasına yeni bir sayfa bu olayla eklenirken, TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek,  bu ilginç ve ilginç olduğu kadar gülünç olayı, ulusal medyanın köşe yazarlarına aşağıda okuyacağınız bir yazıyla duyurdu.

kirmizi.jpg (155015 bytes)Sayek’in konuyla ilgili yazısı şöyle:

“Türk Tabipleri Birliği 80.000 hekimin meslek örgütü. Hekimlerin özlük haklarıyla ve ondan da önemli olan halkın sağlığı ile ilgilenmekteyiz bu hem doğal, hem de yasal görevimiz.

Geçtiğimiz aylarda anılan konulardaki protesto eylemlerimiz arasında birini ben çok sevmiştim. “Reçetelerimizi kırmızı kalemle yazma eylemi”. Yasal olarak hiçbir engel yoktu (olsa da adı üstünde eylemdi). Yani reçetelerimizi dilediğimiz renk kalemle yazabilirdik. Önce, tüm hekimlere dağıtabileceğimiz sayıda kırmızı renkli kalem bulmaya çalıştık. İlk parti kalemin dışı, evet, ısmarlanan gibi kırmızıydı, ama kalemler mavi mavi yazıyordu. Tekrar bir gayretle doğru kalemler temin edildi. Sonra hekimler kırmızı kalemle yazmaya başladılar ve “neden kırmızı kalem” sorusunu “ülkemde daha iyi sağlık hizmeti istiyorum” diye yanıtladılar. Taa ki, Şanlıurfa’da bir grup hekime “hasta reçetelerini kırmızı kalemle yazdığınızın gözlemlendiği bildirilmiştir. Konu hakkındaki savunmanızı ...” diye bir yazı gidene kadar.

Ben böylesine bir komik olaya az tanık oldum. Emniyet güçleri ihbar üzerine hastaneye intikal ediyorlar, hekimleri kırmızı kalemle reçete yazarken yakalıyorlar, üstelik “daha iyi sağlık hizmeti” yazan bir de pankart ele geçiriyorlar.

Ne diyeceğimi bilemiyorum, gülersiniz belki de konuya değinirsiniz dile iletiyorum.”

Ana Sayfa | Eski Sayılar