Ana Sayfa | Eski Sayılar

ACI KAYBIMIZ

76 YILLIK MESLEKTAŞIMIZI YİTİRDİK

 

Kahramanmaraş. Cumhuriyet döneminin ilk hekimlerinden olan Dr. Sait Emirmahmutoğlunu yitirdik. Hekimliğe 1925 yılında başlayan 1930 yılında genel cerrahi uzmanı olarak uzun yıllar hizmet veren Emirmahmutoğlu, 1318 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu.İlk ve ortaokulu Kahramanmaraşta bitirdikten sonra Galatasaray Lisesinde öğrenimine devam ederek açılan sınavla İstanbul Tıp Fakültesine girdi.

Hekimliğe Bahçe, Nizip ilçelerinde hükümet tabibi olarak başlayan Emirmahmutoğlu, mesleğin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra Kahramanmaraş Hastanesi Baştabipliği ve 1946-1963-1973 dönemlerinde Kahramanmaraş Belediye başkanlığı görevlerinde de bulundu.

Kahramanmaraş Tabip Odası,  Emirmahmutoğlu’nun ölümü sonrasında yaptığı açıklamada,  meslekdaşlarının 76 yıllık doktorluğunu 10 yıl öncesine kadar aktif olarak yaptığını, ölümünden bir hafta öncesine kadar da ziyaretine gelenlere her konuda danışmanlık yaptığını belirtti. Açıklamada, Dr. Emimahmutoğlu’nun yerinin kolay doldurulamayacağı vurgulanarak, ailesine ve meslekdaşlarına başsağlığı dileğinde bulunuldu.(TD)

Ana Sayfa | Eski Sayılar