Ana Sayfa | Eski Sayılar

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDA
"YÜZ GERDİRME"
OPERASYONUNDA SON
AŞAMA:

Müsteşar ve "ekibi"
istifa etti!

18 Nisan seçimlerinin üzerinden 2 sene geçti, hükümet kurulalı ise 2 seneye yaklaşılıyor. Bir başka ifadeyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın her defasında yeniden başlattığı sorunları halletme süresi! Bu süre içerisinde Sağlık Bakanlığı'nda Bakanın dışında değişmeyen yok gibi. Bazı görevlerdekilerin birden fazla kez değiştiği ve sürekli "daha iyisinin" arandığı bir kurum sağlık bakanlığı. İyilik ölçütlerinin neler olduğu kamuoyunun büyük bir çoğunluğunca kavranmış olup bunun liyakat vb. bilinen ölçütlerle bir ilgisi yok.

TTB 57. Hükümetin 6. ayında sağlık alanını değerlendiren raporunda bakanlıkta neler olduğunu aktarmış ve kadrolaşmaya dikkat çekmişti. Yakın bir süre önce SB Proje Koordinatörü'nün istifası "daha iyi" kadrolar arayışında sınıra dayanıldığına işaret etmişti. Bakanlık müsteşarının ayrılarak üniversitedeki görevine döneceği uzunca bir süredir dillendirilmesine karşın ekibiyle birlikte ayrılacağı ve 25 yıllık sarsılmaz dostlukların sarsılacağı pek de beklenmiyordu. Özellikle de sarsıntının rant vb. sözcükleri de içeren bir veda ritüeli ile süsleneceği! Bu sözcükler, MHP'de MYK üyesi olup seçim kitaplarından "Yirmi birinci  Yüzyılda Türk Milli Sağlık Sistemi" ile "Türk Milli Sosyal Güvenlik Sistemi"nde Devlet Bahçeli'den sonra yer alan giriş yazısını "gayret bizden, takdir milletimizden.." diye bitiren Haluk Tokuçoğlu'na aitti. Anlaşılan o ki Bakan Durmuş, yeteri kadar takdir edememişti. Ya da gayret yeteri kadar gayretkeş olmamıştı. Çünkü iddialar yalakalık, vıcık vıcıklıkta içeriyordu.

  TTB, sağlık alanında motivasyonun ve iddianın en gerekli olduğu bir ortamda ve zaman diliminde bakanlığın mevcut kapasitesi ile umutsuzluk saçtığını üzülerek izliyor. Çünkü kayıp halkın sağlığından oluyor. Müsteşarın istifa mektubu ya da veda yazısı ve basına yansıyanlar savcıların ilgi alanına girdiği düşüncesini doğuruyor. Hükümetin ilgi alanına girip girmediğini ise göreceğiz. Sözün özü ne Türkiye'de yaşayanlar ne hekim ve diğer sağlık çalışanları bu bakana, bu bakanlık kadrosuna mahkum da değiller layık da!