Ana Sayfa | Eski Sayılar

MESLEK ETİĞİ ÜZERİNE TARTIŞMA...
HEKİM-HASTA İLİŞKİLERİNDEKİ MAHREMİYET
VE GÜVEN AYAKLAR ALTINA ALINDI.

Dr. Erdinç Köksal

Psikiyatrist Dr. Ergon Mengi'nin geçen günlerde çıkardığı Badem Ağacı adlı kitap, çok sayıda gazete ve televizyon ekranında yer almış ve böylece hekim-hasta ilişkilerindeki mahremiyet ve güvene büyük darbe vurulmuştur.
Okuduysanız sizler de görmüşsünüzdür ki, isim vererek  hastalıkları hakkında bilgi verdiği sanatçıların dışında, isim vermeden ama genelleme yaparak "... bana, benim için gelen, cinsel doyuma ulaşamamış nice medyatik, sosyetik ünlü kişiler" diye tanımladığı hastalarıyla yaşadığı cinsellik ve ahlaksızlık tablolarıyla dolu sayfalarda, mesleğimizin saygınlığını ve güveninin ayaklar altına almıştır.
Mesleğimizin önemli müessesesi olan "konsültasyon"u hafife alan, adeta alay eden cümleleri ise son derece yanlış ve zararlıdır.  Bu konuda yazdıklarına bakınız: 'sosyetenin ve zenginlerin bir hastası oldu mu, hemen bir konsültasyon isterlerdi. Ben buna içimden hep gülerdim. Konsültasyona, hasta sahibinin etrafındaki akıl hocaları ile mütenasip 10-15 doktor çağrılırdı. Biz konsültasyon odasında toplanır, uzun zamandır görüşemediğimiz meslektaşlarımızla sohbet eder, sonra da hastayı tedavi eden doktor arkadaşa, 'Nesi var hastanın Allahaşkına?' diye sorardık. Hasta içeri alınır, birimiz muayene eder, sonra hasta sahibi  içeri davet edilir, usulen en yaşlı meslektaşımız hastanın tedavisinin iyi yapıldığını, bazı ilaçlar ilave edildiğini ve bazı araştırmaların da yapılmasının tavsiye edildiğini anlatırdı. Sonra da zarflar içinde her doktora kosültasyon ücreti  dağıtılırdı. " 
Düşünebiliyor musunuz, bugüne kadar hastalarına konsültasyon yapılmış ya da bundan sonra kolsültasyon istenecek hasta sahipleri olayı bu ciddiyetsizlikle değerlendirirlerse ve doktorları hakkında yanlış düşünürlerse, bu büyük bir haksızlık olmaz mı?
Adı geçen kişi, meslek hayatı boyunca hastalırını nasıl taciz ettiğini, seksi davranışlarda bulunduğunu, hangi hastasını kocasından ayırdığını, torunu yaşındaki bir hastasıyla nasıl aşk yaşadığını anlatmakla aslında kendini rezil etmektedir. Ama rezil etmekle kalmayıp mesleğimizin saygınlığını da ayaklar altına almakta, hekimlere duyulan güveni sarsmaktadır.
Dileğim, onuruyla çalışan 70 bin Türk hekiminin temsilcisi olarak Türk Tabipleri Birliği'nin, halkın, tabip odalarının, basın temsilcilerinin  ve yazar-hekimlerin katılımıyla düzenlenecek toplantılarda bu davranışların karşısında olduğunu göstermesi ve halkın güvenini tazelemesidir.