Ana Sayfa | Eski Sayılar

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ BOKSUN
YASAKLANMASINI İSTİYOR...
''BOKS ŞİDDET VE
SALDIRGANLIĞI
YÜREKLENDİRİYOR''

Türk Tabipleri Birliği, boksun bir spor olmadığını, aksine şiddet ve saldırganlığı yüreklendirdiğini bildirerek, yasaklanmasını istedi.

Türk Tabipleri Birliği  Merkez Konseyi'nden yapılan açıklamada, boksta zaferin, karşısındakinin devam etmesini engelleyecek derecede zarar görmesiyle eşanlamlı olduğu vurgulandı.

Türk Tabipleri Birliği'nin görüşlerine göre, boks, disiplin, kontrol ve kondisyonu geliştirme özelliği nedeniyle önerildiği iddia edilse de aslında şiddet ve saldırganlığı yüreklendirici olabilmektedir.

Bilimsel veriler, profesyonel ya da amatör boksun sağlık için ciddi tehlikeler içerdiğini göstermektedir.

Beyin, baş, gözler, kulak, boyun, burun ve pek çok diğer organda özellikle uzun dönem içinde geri döndürülemeyen harabiyet oluşturmaktadır.

Çocuklar ve ergenlik çağındakiler için boks asla kabul edilemez. Onları şiddeti çağrıştırmayan diğer spor alanlarına yönlendirmek daha doğru olacaktır.

Bütün bu görüşlerin ışığında Türk Tabipleri Birliği, üyesi olduğu Dünya Tabipler Birliği  gibi, boks sporunun yasaklanmasını öneriyor.

Dünya Tabipler Birliği'nin 1983 yılında Venedik'te yapılan 35. Genel Kurulu'nda benimsenen rapora göre de boks tehlikeli bir spordur. Diğer sporların aksine boksta temel amaç,  karşı tarafa bedensel bir zarar vermektir. Boks ölümle sonuçlanabilir ve dikkat çekecek sıklıkta kronik beyin zedelenmesi ortaya çıkarır. Bu nedenle Dünya Tabipler Birliği boks sporunun yasaklanmasını önermektedir.