Ana Sayfa | Eski Sayılar

HİNDİSTAN  DA YASAL DÜZENLEMEDE SIKINTI....


Hindistan Tabip Birliği, Türk Tabipler Birliği'nden tıbbi ihmal şikayet başvurularında Türkiye'de nasıl bir uygulama yapıldığını sordu.

Hindistan Tabip Birliği Genel Sekreteri Dr. Dharam Prakash,  Türk Tabipler Birliği'ne gönderdiği yazıda, ülkesindeki tıp hizmetlerinin, 1986 yılında çıkarılan Tüketici Koruma Yasası'yla düzenlendiğini, Tabipler Birliği'nin yoğun çabasına karşın  Hindistan Anayasa Mahkemesi'nin de 1995 yılında  bu uygulamanın devamına karar verdiğini  belirtti.

Bunun sonucunda,  çok sayıda hastanın, il ve ulusal düzeyde mahkemelere  "ihmal şüphesi" ile dava açtığını kaydeden Dr. Prakash, Hindistan Tabip Birliği'nin bu gelişmeden büyük rahatsızlık duyduğunu vurguladı.

Prakash, yazısında, "Bu yalnızca uzun zamandır oluşmuş onurlu hasta-hekim ilişkisini zedelemiyor, aynı zamanda hekimleri "korunmacı tıp" uygulaması yapmaya yöneltiyor" görüşüne yer verdi.

Türkiye'deki uygulamayı merak ettiklerini ifade eden Prakash, ülkemizde tıbbi ihmal şikayet başvurularının nerede çözüldüğünü sordu.(TD)