Ana Sayfa | Eski Sayılar

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doğan'dan
"Hasta payı" adı altında rüşvete suç duyurusu

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. M. Zafer Doğan'a,  ilindeki görüntüleme merkezine gönderdiği hastalar için zarf içinde "Hasta Payı" adı altında 21 milyon rüşvet gönderildi. Doğan, gönderilen paraların seri numaralarını kaydetti ve mesleğine ve kişiliğine karşı bir hakaret saydığı bu durumu başkanı da olduğu Çanakkale Tabip Odası'na bildirdi. Çanakkale Tabip Odası, Doğan'ın deyimiyle "Beyaz Önlük Operasyonu" başlattı. Operasyonun ilk adımı Çanakkale Tabip Odası'nın açtığı soruşturma ve savcılığa suç duyurusu.


- Çanakkale'de kaç yıldır görev yapıyorsunuz?

Beş yıldır Çanakkale'deyim. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanıyım. Bu beş yılın ilk üç yılında SSK'da, son iki yılında ise Çanakkale Devlet Hastanesi'nde  görev yaptım. Ayrıca özel olarak çalıştığım muayenehanem de var.

- Bölgenizdeki görüntüleme merkezi ile ilgili yaşadığınız sorunu anlatır mısınız?
Çanakkale'de üç yıl öncesinde açılan iki tane dansitometre merkezi var. Bu iki merkez arasında bir rekabet yaşanıyor.
Hastaneden resmi kanalla, muayenehanemden de doğrudan endikasyonu olan hastaları bu merkezlere yolluyorum.
Bu merkezlerden birisinden geçen hafta içerisinde elden bir zarf aldım. Zarfın üzerinde Ağustos ayından bu yana bu merkeze gönderdiğim hastaların bir dökümü vardı. Hasta başına kendilerince saptanmış bir miktar parayı zarfın içerisinde bir görevli ile bana gönderdiler.

-
Bu miktarı açıklayabilir misiniz?
21 milyon gönderilmişti. Bu paraların seri numaralarını kaydettim.

- Bu olay yalnızca size özgü mü?
Hayır. Başka hekimlerin de olduğunu ve onlara da ödenecek miktarların belirlendiğini zarfı getiren kişi sorduğumda bana söyledi.

-
Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Bağlı bulunduğum Çanakkale Tabip Odasına bilgi verdim. Tabip Odası yönetimi konuyla ilgili soruşturma açtı. Sağlık Müdürlüğü'ne yaptığım başvuruda Ayaktan Teşhis ve Tedavi Yönetmeliğinin 57. maddesine göre suç işlendiği bilgisini aktardım. Çanakkale Tabip Odası da bu görüntüleme merkezinde çalışan hekimler hakkında soruşturma açtı.

-
Bu durumu hekim kişiliğinize karşı yapılmış bir saygısızlık olarak değerlendiriyor musunuz?
Evet. Manevi tazminat davası açmayı planlıyorum. Savcılığa yapacağım başvuru için hukukçularla birlikte bir dilekçe hazırlığı içerisindeyim.
Manevi tazminat davasını kazandığımda alacağım miktarı Tabip Odasına bir bina almakta ya da bir sağlık ocağının gereksinimlerini karşılamakta kullanmayı düşünüyorum.

-
Yaşadığınız bu olayı Çanakkale'ye özgü mü görüyorsunuz?
Hayır. Türkiye'de  gittikçe yaygınlaşan "doktor payı" olarak bilinen bu haksız kazanç konusunda tüm hekimlerin  ortak duyarlılık geliştirmesini bekliyorum. Bu girişime "Beyaz Önlük Operasyonu" adını verdik, beyaz önlüklerimize yaraşır bir biçimde yaygınlaşmasını ve tüm Türkiye'ye örnek olmasını amaçlıyorum.