Ana Sayfa | Eski Sayılar

Cezaevi ve sağlık toplantısına polis engeli


İZMİR- TTB, TİHV ve Uluslararası Sağlık ve İnsan Hakları Kuruluşları Federasyonu'nun "Cezaevleri ve Sağlık" konusunu değerlendirmek üzere ?? Ekim tarihinde düzenledikleri toplantı, polis müdahalesi nedeniyle yapılamadı. Hekimlerin toplantının mesleki bir buluşma olduğunu ve basın ile diğer davetlilere kapalı olduğunu belirtmelerine karşın polisin, konuşmaları izleyip, sesli ve görüntülü kayıt alma isteği üzerine iptal edildi.

TTB ll. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, ilk kez böylesine bir müdahale ile karşılaştıklarını belirterek, "TTB'yi töhmet altında bırakan ve onur kırıcı bir uygulama ile karşılaştık. Bugüne kadar yüzlerce kez yaptığımız toplantılardan birini İzmir'de gerçekleştirmek istedik. Hangi hakla ve gerekçeyle, benim mekanımda, teknik konuyla ilgili olarak ve güvensizlik yaratarak müdahale edilebilir? Hangi kuvvetledir ki, bizleri izleniyor duygusunda bırakıyorlar?" dedi.

Bakkalcı, TTB'nin yıllardır hekimlik, tıp ve sağlık ortamına yönelik çok yönlü çalışmalar yürüttüğünü kaydederek, söz konusu uygulamaların Türkiye ve dünyaya ilişkin geniş bir perspektif ışığında gerçekleştiğini söyledi. (TD)