Ana Sayfa | Eski Sayılar

Prof. Dr. Müjdat Başaran'a veda ettik


Prof. Dr. Müjdat Başaran 2 Ekim 2000 tarihinde saat 07:45'de kısa süren amansız hastalığını takiben hayata gözlerini yumdu. Başaran evli ve iki çocuk babasıydı. Bilim alanında ulusal ve uluslararası çok sayıda orjinal eser ve kitap bölümlerine imza atmış ve ekibiyle birlikte 1999-2000 yıllarında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'Nde en fazla yayın yapan öğretim üyesi ünvanını aldı. Allerji immunoloji alanında büyük eserler verdi, Türkiye'de bilimin, bilim ahlakının gelişmesi, meslek etiği, yoğun bakım ve çocuk acil bilim dallarının gelişmesi için yoğun çabalar gösterdi, çeşitli akademik ve mesleki kuruluşlarda etkinliklerde bulundu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalının yapılanması, kurumsallaşması, uluslararası standardtlara ulaşması ve bilim adamlarının gelişmiş ülkelerde yetişerek, ülkemize kazandırılması için özverili çalışmalarda bulundu.

1953 yılında Van'da doğdu. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'Nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimi gördü.

1981 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olduktan sonra İngiliz Kültür Derneği'nin bursu ile "London Hospital Medical College Bone and Jolnt Research Unit'in İmmunoloji Bölümü'nde araştırma ve incelemeler yaptı. 1982 yılında yurda dönerek Manisa Turgutlu Devlet Hastanesi'nde devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirdi. 1986'de Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na kurucu üyelerden biri olarak atandı. 1987'de doçent, 1993'de profesör olan Dr. Müjdat Başaran fakültenin kuruluşundan beri eğitmen, yönetici, hekim ve bilim adamı olarak önemli hizmetler vermiştir. 1998-1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hastanesi Başhekimi olarak atanan Başaran, kuruluşu çağdaş kimliğine kavuşturmak için yoğun girişimlerde bulunmuş, çeşitli birimlerin alt yapılarının düzeltilmesi, hizmetin mükemmelleşmesi için başarılı projelere imza atmıştır.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi, Türk Tabipleri Birliği Onur Kurulu üyesi, Türk Pediatri Kurumu Derneği 2. Başkanı, Türk İmmunoloji  Derneği Yönetim kurulu üyesi olan Başaran, Allerji ve Onkoloji Vakfı Yönetim Kurulu başkanlığı, Avrupa Ulusal Pediatri Dernekleri Birliği Ulusal delegeliği ve Avrupa Pediatri Uzmanları Konfederasyonu Türkiye delegeliği, TTB UDKK üyeliği görevlerini yürütmekteydi.

Profesör Başaran, tıp fakültesi öğretim üyelerinin oylarıyla tıp fakültesi yönetim kurulu ve Marmara Üniversitesi senato üyeliği görevlerine seçilmişti. Pediatrik Allerji İmmunoloji bilim dalının Türkiye'de gelişmesi için uzun yıllar emek veren Başaran, ayrıca tıpta uzmanlık eğitimi, mezuniyet öncesi tıp eğitimi ve hastanede toplam kalite yönetimi konularında çağdaş çizgiyi yakalamak için özverili çalışmalar yapmıştı.