Ana Sayfa | Eski Sayılar

Hekim, hukukçu ve eğitimci gözüyle trafik terörü


İZMİR (Dr. Hamit Hancı)- Trafik teröründe evlatlarını kaybeden ailelerce oluşturulan "Trafik Gerçeğimiz Grubu"nun düzenlediği panelde, trafik terörünün nedenleri ve bu nedenlerle nasıl mücadele edileceği tartışıldı.

8 Eylül 2000 Tarihinde İzmir Fuar'ı Sabancı Kültür Merke-zi'nde gerçekleştirilen panele, konuşmacı olarak Ege Ü. Tıp Fak. Adli tıp A.D Öğretim Görevlisi ve Trafik Gönüllüleri Derneği Başkanı Doç.Dr.İ.Hamit Hancı, Ege Ü. Ortopedi A.D. Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Kemal Aktuğlu ile Trafik Gerçeğimiz Grubu'ndan Mustafa Ünsal ve Mümin Karaca katıldı.

Panel sonucunda şu saptamalar ve öneriler ortaya çıktı: "Gündüz farların yakılması kazaları azaltacaktır. Sürücü kursları yeterince denetlenememektedir. Bu nedenle yetersiz bir çok kişi sürücü belgesi almaktadır. Trafik ihtisas mahkemeleri kurulmalıdır.Tüm okullara trafik dersi konulmalıdır. Adli Tıp ve diğer teknik bilirkişilik kurumları geliştirilmelidir. Aşırı hız yapan minübüs ve taksi şöförleri uyarılmalıdır. Ülkemizde ne özel ne de resmi TRAVMA MERKEZİ olan bir hastane yoktur. Belli ana bölgelere TRAVMA MERKEZİ olan ve kan bankası bulunan hastaneler kurulmalıdır. (Trafik kazasında ölenlerin çoğu kan kaybından ölmektedir).Trafik kazaları bir salgın hastalıktır. Trafik yasası bir an önce meclisten çıkarılmalı ve uygulanması da sağlanmalıdır. Otobüsün hızını gösteren göstergeler yolcu otobüslerine konulmalıdır. Çocuklar 10 yaşına kadar kesinlikle arabanın ön koltuğuna oturtulmamalıdır. Demiryolları ve denizyolları geliştirilmeli, bunun için Demiryolumu istiyorum kampanyası daha da canlandırılmalıdır. (40 bin imza toplanmıştır). LPG, benzin ve tüp gazların karayolunda taşınması son derece tehlikelidir. Bunlar ya demiryolu ile taşınmalı ya da rafinerilerden bölgelere boru hatlarıyla taşınmalıdır (ucuz ve güvenli). Rafineri çevresindeki LPG ve benzin taşıyan tanker konvoyları karayollarında oluklar meydana getirmekte bu da kazalara yol açmaktadır. Arabaların ekzoslarından çıkan gazlar insanların kanında kurşun ve karbonmonoksit gibi maddelerin artmasına yol açarak kronik zehirlenmelere, kansere ve ölüme yol açmaktadır. Şehir içinde de demiryolu taşımacılığı ve bisiklet yolları yapılarak bisiklet ulaşımı özendirilmelidir. Trafik teröründe  yitirilenler anısına Ege Orman Vakfı desteği ile Buca'da bir TRAFİK ORMANI kurulması için çalışmalar başlatılmıştır. Dört bin fidan toplanan çalışmaya ek olarak bir trafik parkı ve trafikte kaybedilenlerin isimlerinin çakılacağı bir anıt yapılmasına karar ve- rilmiştir. Araç sürerken telefonla konuşmak, sigara içmek, yemek yemek , yüksek sesli müzik dinlemek dikkati dağıtır. Ölürsünüz, öldürürsünüz. Okul çocuklarını emanet ettiğiniz servis şöförlerinin kim olduğunu ve yapılarını araştırın. İçki şişelerinin üstüne lütfen alkollü araç kullanmayın ibareleri yazılmalıdır. Trafik kuralları gazetenin bir köşesinde ya da televizyonda de alt yazı olarak geçtiği taktirde çok yararlı olacaktır.Kaza yapmayan sürücüler ödüllendirilmelidir. Belediyeler Trafik eğitim parkları kurmalıdır. Kampanya diğer illere de taşımalıdır. (TD)