Ana Sayfa | Eski Sayılar

Ege'nin iki yakasından hekimler birarada

ÇANAKKALE (Dr. Durmuş Evcüman)- Ege'de barış hiç bu kadar yakın olmamıştı. Bu yakınlığı Çanakkale'de daha yoğun hissetmek istedik. Limni (Limnos) Tabip Odası yöneticilerini odamıza misafir olarak davet ettik. Bu davetin, barışın getirdiği zenginliğin tanınmasına fırsat olacağını düşünüyorduk.
Bu çağrımaza Dr. Atarasio Skamakis(Limnos T.O. Başkanı), Thedoros Baveas (Onur Kurulu Başkanı), Dr. Kostas Doras, Genel Sekreter Dr. Panagiota Gimnopulu, Başkan Yardımcısı Dr. Mahera Malama katıldılar.
Bu beş günlük programın bir günü ortak sorunlarımızın dile getirilmesine ayrıldı. Diğer günler sosyal ve kültürel etkinliklerin paylaşıldığı günlerdi. Onlar geldikten sonra gördük ki, barış bizim içi oldukça yaşamsaldı. Çünkü, coşkularımız da ortaktı.
Ege'nin iki yakasında bu coşku paylaşımının sürekli olmasını hiç de uzak görünmüyor. Bizim bu toplantımızın bir başlangıç olmasını diliyoruz. İleriki dönemlerde belki üniversitelerin de katılımıyla daha yoğun bilimsel ve kültürel paylaşıma ulaşabiliriz.
Bu programın ilk günü tanışma ve Yalı Hanı'nda yemekle bitti. İkinci gün Truva ve Assos'u içeren bir gezi ve Assos'ta birlikte yenen bir yemek vardı.. Burada Dr. Esin Gin'in sunduğu Çanakkale, Bozcaada, Gökçeada ve çevresindeki tarihi ve kültürel konuları içeren dia gösterisi oldukça beğeni topladı.
Programın üçüncü günü ortak toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda sağlık eğitimi, koruyucu hekimlik, çevre ve oda çalışmaları konularında görüş alışverişi yapıldı. Dördüncü gün Bozcaada gezisi, beşinci gün Gökçeada gezisi gerçekleşti. (TD)