Ana Sayfa | Eski Sayılar

Tıbbi reklama ceza!

ANKARA- Türk Tabipleri Birliği'nin başvurusu üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, tüketiciyi yanıltan reklamlar yapan kuruluşlara ceza vermeye devam ediyor.
Genel Müdürlük, son olarak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'in 16. maddesine aykırılık taşıdığı gerekçesiyle çeşitli kuruluşlara idari para, durdurma ve aynı yöntemle düzeltme cezaları verdi.
Firmalar, ceza gerekçeleri ve aldıkları cezalar şöyle:
Lavinia Estetik ve Zayıflama Merkezi'nin Mayıs 1999 tarihli Cosmopolitan dergisinde Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan "Zamanı güzelliğinizle durdurun" başlıklı reklamlarıyla ilgili olarak idari para, durdurma ve aynı yöntemle düzeltme cezası; Danışman Psikolojik Hizmetler Merkezi'nin  Sabah ve Hürriyet gazatelerinde yer alan "Danışman Psikolojik Hizmetler Merkezi Uzman Psikolog Alanur Özalp" başlıklı reklamı ile ilgili olarak durdurma ve aynı yöntemle düzeltme cezası; Laser Light Estetik Merkezi'nin Sabah Gazetesi'nde yayınlanan "Laser Light Estetik Merkezi... Kurtulun" başlıklı reklamı ile ilgili olarak durdurma ve aynı yöntemle düzeltme cezası; Bellaplast Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi firmasının Aktüel ve Tempo dergilerinde yayınlanan "Bellaplast Estetik Plastik Cerrahi ve Laser Merkezi" başlıklı reklamı ile ilgili olarak durdurma ve aynı yöntemle düzeltme cezası". (TD)