Sağlık haberciliği ders oldu

İSTANBUL- Türkiye'de ilk kez İstanbul Tabip Odası ve İÜ İletişim Fakültesi'nin ortak girişimyel İletişim Fakültesi 3. sınıf eğitim programına "Sağlık Gazeteciliği" dersi konuldu.

İü İletişim Fakültesi'nin 14 Şubat tarihinde yapılan ilk dersini Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli ve İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Orhan Arıoğul birlikte verdiler. Arıoğul, bir ilki başlattıklarını ve İstanbul Üniversitesi 'nin bu programa desteğiyle değerli bir katkıda bulunduğunu belirtti.

Güreli ise sağlık gazeteciliğinin iki mesleği buluşturduğunu, son yıllarda sağlık muhabirlerinin daha geniş ölçüde sektörde yer aldığını söyledi. Güreli, doğru yapıldığı zaman dünyanın en erdemli mesleklerinin hekimlik, avukatlık ve gazetecilik olduğunu vurgulayarak hekimliğin insan salğığına hizmet eden, avukatlığın insan hak ve hürriyetlerini savunan, gazeteciliğin ise insana bilgi aktaran meslek olduğunu söyledi.

Haftada 3 saat ve tek dönem okutulacak derslerde, konusunda uzman eğiticilerin görev alacağı ve "Hekimlik sorunları, hasta hakları-hekim hakları, sağlık haberlerinde sık rastlanan hatalar, gazetecilik mesleği etik kuralları" gibi konu başlıkları yer alacak. (TD)

 

     mail9.gif (17469 bytes)             buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)