TTB Sigara Kolu kuruluyor

Özellikle son 15 yıldır sigara savaşımında önemli işlev gören "Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi"nin kuruluşu için önemli bir çaba gösteren Türk Tabipleri Birliği, ülke çapında sürdürdüğü sigaraya karşı hekimlik çalışmalarını daha düzenli ve örgütlü düzeye getirmeyi planlıyor. Bu nedenle, Türkiye çapında ilgi duyan meslektaşlarımızın katılacağı bir "Sigara Kolu" kurulacak.

Uluslararası çalışmalar ve deneyimler, sigara alışkanlığıyla ilgili olarak hekimlerin toplum üzerinde, tabip birliklerinin de hekimler üzerinde belirleyici bir etkisi bulunduğunu ortaya koyuyor. Bir ülkede hekimler sigaraya karşı ne denli etkin bir tutum içinde iseler, toplumda aynı ölçüde bu tutumdan etkileniyor. Hekimlerde sigara içme sıklığının hızla azaldığı ülkelerde, genel toplumun sigara alışkanlığı düzeyi de olumlu yönde etkileniyor.

10.gif (16925 bytes)

Kimi gelişmiş ülkelerde yüzde 10'un altına inmiş olan hekim sigara içme hızları, Türkiye'de ne yazık ki, hala yüzde 40-50'lerdedir. Son yıllarda hekimler arasında yapılan araştırmlalar, sigara alışkanlığında hafif düşüşler olduğunu gösteriyor; yüzde 50'lerden yüzde 40'lara doğur bir azalma sözkonusudur. Ancak, hekimler arasında, hem de hekimler olarak toplumun içinde yapılacak çok iş bulunmaktadır.

Tüm hekimlerin her fırsattan yararlanarak, bireysel ve toplumsal düzeyde sigara karşıtı eylem içinde olması gerektiğini anımsatıyoruz. TTB çatısı altında sigara savaşımı içinde olmak isteyen meslektaşlarımızı da TTB'ye başvurmaya ve Sigara Kolu içinde yer almaya çağınıyoruz.

Başvuru: TTB Merkez Konseyi Mithatpaşa Cad. 62/18 Kızılay Ankara.

Tel: 0 312 425 25 57

Faks: 0 312 417 26 72/ 418 53 86

E-mail: ttb... ttb.org.tr

 

  mail9.gif (17469 bytes)                            buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)