İstanbul'da SSK Konferansı

İSTANBUL- SSK'daki son değişiklikler Emek Platformu İstanbul bileşenlerinin düzenlediği konferansta değerlendirildi.

Konferans, Petrol-İş Genel Merkez toplantı salonunda yapıldı. Konferansa, Emek Platformu'nu oluşturan 15 örgütün İstanbul'daki yönetici ve birim temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi katıldı.

Açış konuşmasını Emek Platformu İstanbul Dönem Sözcüsü ve Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak yaptı ve Emek Platformu'nun SSK konusundaki taleplerini dile getirdi.

Oturumu DSİK Teşkilatlanma Sekreteri Hulusi Karlı yönetti. Sunumlar, İstanbul Tabip Odası SSK'lı Hekimler Komisyonu üyelerince yapıldı.

İlk sunumu yapan Dr. Cumhur Demir, SSK sağlık hizmetlerinin mevcut durumu ve tıkanıklıkları anlattı. Demir, yıllardır uygulanan çökertme politikalarıyla SSK'nın getirildiği yeri hazırladığı slaytlarla da gösterdi.

"Özelleştirme SSK Sağlık Hizmetleri İçin Çözüm Olabilir mi?" başlıklı ikinci sunum Dr.Osman Öztürk tarafından gerçekleştirildi. Emeklilik ve sağlık sigortalarının birbirinden ayrılması ile sağlık hizmetlerinin finansman ve sunumunun ayrılmasının, SSK sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesine yol açacağını vurgulayan Dr. Osman Öztürk, sağlıkta özelleştirmenin çalışanlara yeni yükler getireceğini ve sağlıkta eşitsizlikleri artıracağını belirtti.

Son konuşmacı olan Dr.İrfan Gökçay, Ağustos ayında yasalaşan Sosyal Güvenlik "Reformu"nun sağlık alanında getirdiği değişiklikleri ve hükümetin bu reformun devamı olarak hazırladığı yasa taslağını değerlendirdi. SSK'nın özelleştirilmesine karşı emek örgütlerinin ortak mücadelesinin gerekliliğinin altını çizdi.

Toplantının ikinci bölümü sorular ve katkılarla devam etti. Söz alan konuşmacılar yapılan sunumlardan duydukları memnuniyeti ve bu tür toplantıların yaygınlaştırılması konusundaki isteklerini ifade ettiler. (TD)

 

mail9.gif (17469 bytes)                            buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)