Ultrasound işlemelerinin ücretlendirilmesi

ANKARA- Vakıflar Bankası bünyesinde kurulu bulunan Sağlık Yardım Sandığı Vakfı, vakfa iletilen hekim faturalarında, özellikle dahiliye, gastroentroloji ve özellikle kadın doğum uzmanlarınca düzenlenen faturalarda, ultrasound hizmetlerinin de ücretlendirildiğini belirterek, bu konuda TTB'nin görüşünü istedi.

Dr. Füsun Sayek imzasıyla verilen yanıtta, ancak Radyoloji uzmanlarınca verilen ultrasound hizmetlerinin ücretlendirilebileceği belirtilerek, şöyle denildi: "Hekimler, hasta muayenesinin bir unsuru olarak ve tanı koymalarında yardımcı olmak üzere ultrasonografi cihazını kullanabilirler. Ancak bu tarz kullanım muayene işleminin bir parçası olup, ayrı bir tıbbi girişim olarak nitelendirilmez. Bu nedenle de ayrıca ücretlendirilmeyeceği kanısındayız.

Diğer hekimler tarafından yapılan talep sonucunda, radyoloji uzmanlarınca yapılan ultrasound işlemleri, tek başına ayrı bir tıbbi işlem olarak değerlendirilir. Ancak bu halde TTB Asgari Ücret Tarifesi'nde belirlenen değer üzerinden ayrıca ücretlendirilir. Yapılan sözlü görüşmelerde, Sağlık Bakanlığı'nın konuya ilişkin bir düzenlemesi olmayıp, birliğimizle aynı görüşe sahip oldukları öğrenilmiştir". (TD)

 

             mail9.gif (17469 bytes)                buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)