Nusret Fişek Ödülleri verildi

Halk sağlığı için yapılan çalışmalara teşekkür

       tp52-8.GIF (24538 bytes)                     tp52-1.GIF (29287 bytes)                                  

TTB Merkez Konseyi'nce her yıl geleneksel olarak, Prof. Dr. Nusret Fişek anısına verilen ödüller, Ankara'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Nusret Fişek Halk Sağlığı Bilim Ödülü'nü, Nusret Hoca'nın eşi Perihan Fişek'ten alan Prof. Dr. Kazım Türker, yaptığı konuşmayla törene katılanları duygulandırdı. Beş sağlık ocağına verilen Nusret Fişek Sağlık Ocağı ödüllerini almak üzere ebesinden hekimine tüm kadro ile Ankara'ya gelen Çankırı Ilgaz Merkez Sağlık Ocağı çalışanları da dakikalarca alkışlandı. Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü ise, bu yıl deprem bölgesi sağlık çalışanları ile Zonguldak maden emekçilerine verildi.

                 tp52-2.GIF (27431 bytes)                                           tp52-3.GIF (24552 bytes)                                      

ANKARA- Halk sağlığı alanında önemli katkılarda bulunan, 224 Sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalizasyonu Yasası'nın mimarı ve TTB Merkez Konseyi'nin ilk başkanı Nusret Hoca, bu yıl da düzenlenen törenlerle anıldı.

Prof.Dr.Nusret Fişek için ilk tören, 3 Kasım tarihinde mezarı başında yapıldı. Prof.Dr.Orhan Öztürk'ün katıldığı "Hekim ve Dil" konulu konferans ve Doç.Dr.Sefer Aycan, Mehmet Yüksel Barkut, Prof.Dr.Gürhan Fişek ve Prof.Dr.İsmail Üstel'in katıldığı "Marmara Depremi ve Sağlık Hizmetlerinde Kamusal Sorumluluk" konulu panelin ardından, aynı gün akşam saatlerinde düzenlenen törenle "Nusret Fişek Halk Sağlığı Ödülleri" sahiplerine verildi.

Törene, Nusret Hoca'nın eşi Perihan Fişek, oğulları Prof. Dr. Gürhan Fişek ve Prof.Dr.Kurthan Fişek de katıldı.

 

    tp52-4.GIF (27070 bytes)                                                     tp52-5.GIF (26676 bytes)                        

Türkiye'de halk sağlığı alanına son yıllar içinde önemli katkıları olmuş ya da bir dalda gelişmeyi sağlayan gerçek ya da tüzey kişiyi veya bir grubu ödüllendirerek, halk sağlığındaki çalışmaları güdülemek ve halk sağlığının gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 1994 yılından bu yana verilmekte olan "Nusret Fişek Halk Sağlığı Bilim Ödülü", bu yıl Prof.Dr.Kazım Türker'in oldu.

Ödülünü, Nusret Hoca'nın eşi Perihan Fişek'in elinden alan Türker, yaptığı konuşmayla salonda bulunanları duygulandırdı ve uzun süre ayakta alkışlandı.

Fişek'in asistanı olarak da çalışmış olan Türker, "Emekli olmuş bir akademisyene Nusret Hocamız adına düzenlenmiş bir ödülün verilmesinden şeref duyuyorum. Bu ödül, çok büyük bir mesuliyet verir insana. O ödülü layık olmak için daha çok çalışmak gerekecek. Hayatımın en mutlu olduğum günleri Nusret Hoca'nın asistanı olduğum yıllardı. Ondan çok şey öğrendim. Çok teşekkür ederim" dedi.

Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü ise bu yıl, Marmara Deprem Bölgesi sağlık çalışanları ile Zonguldak Maden Emekçileri'nin oldu. Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü, 1991 yılından bu yana, Türkiye'de halk sağlığı alanına önemli katkıları olmuş, halk sağlığı konusunda iz bırakır çalışmalar yapmış, gerçek ya da tüzel bir kişiyi veya bir grubu ödüllendirerek, halk sağlığının gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla veriliyor.

Deprem Bölgesi sağlık çalışanlarına ödülünü veren TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, ödülleri güzelleştiren ve güçlendirenlerin ödülü alanlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bu meslektaşlarımız da bu ödülü güzelleştirecekler. Onlar yeterince ödüllendirilmediler demek istemiyorum, çünkü ödül beklemiyorlardı. Ama hala beslenme sorunları var, barınma sorunları var. Devlet bu alanda sorumluluk taşımak istemiyor. Hükümeti onlara verilen sözleri tutmaya çağırıyoruz". Sağlık çalışanları da, ödüllerini "enkaz altında bıraktıkları meslektaşları adına" aldıklarını belirttiler.

  tp52-6.GIF (22532 bytes)                                                        tp52-7.GIF (26492 bytes)    

Zonguldak Maden Emekçileri'ne ödüllerini veren TTB Genel Sekreteri Dr.Eriş Bilaloğlu, devletin sosyal sorumluluklarından arındırılmaya çalışıldığı bir ortamda, Marmara depremi kurtarma çalışmalarında ekip anlayışı ve dayanışma duygusuyla mütavazı bir biçimde yer alan Zonguldak Maden emekçilerine ödül vermenin TTB için onur olduğunu söyledi. Zonguldak Maden Mühendisleri Oda Başkanı Ali Kemal....?, ödülü tüm maden işçileri adına bir emanet olarak aldıklarını söyledi.

"Sosyalleştirme Yasası"nın ruhuna uygun bir şekilde ve olanakları ölçüsünde, başarılı bir ekip hizmeti veren, entegre sağlık hizmeti sunun, bölgesindeki toplumla kaynaşmış sağlık ocaklarını kamuoyuna duyurarak, bütün sağlık ocaklarını daha ili hizmet vermek yönünde özendirmek amacıyla 1991 yılından bu yana verilen, Nusret Fişek Sağlık Ocağı ödülünün sahibi, bu yıl beş sağlık ocağı oldu. Denizli Çivril, Çankırı Ilgaz Merkez, Eskişehir 5 No'lu Merkez, Isparta Eğirdir Merkez ve İzmir Evka-3 sağlık ocaklarına ödülleri, TTB Pratisyen Hekim Enstitüsü Başkanı Dr. Özen Aşut, Prof.Dr.Nazmi Bilir, Dr.Remzi Aygün ve TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Metin Bakkalcı tarafından verildi.

tp52-12.GIF (26573 bytes)

Ebesinden, hemşiresine ve hekimine kadar, ekip olarak, ödüllerini almak üzere Ankara'ya gelen Çankırı Ilgaz Merkez Sağlık Ocağı çalışanları, törene katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı. Ödül alan sağlık ocağı çalışanlarının tümü yaptıkları konuşmalarda, birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemine vurgu yaparak, tüm olanaksızlıklara karşı, özveriyle çalışmayı sürdüreceklerini belirttiler. (TD)

 

 

mail9.gif (17469 bytes)                    buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)