Dr. Alp Ayan serbest bırakılmalı!

İZMİR/ANKARA- 30 Eylül günü, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi olaylarında ölen Nevzat Çiftçi'nin cenaze töreni sırasında 76 kişiyle birlikte gözalına alınan ve daha sonra 14 kişi ile birlikte tutuklanan Dr.Alp Ayan'ın serbest bırakılması için girişimler sürüyor.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek imzasıyla, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik'e gönderilen yazıda, 76 kişiyle birlikte, Toplantı, Gösteri ve Yürüyüşleri Yasası'na muhalefetten gözaltına alınan Ayan'ın, hiçkimsenin bulunmadığı bir tarladaki cenaze törenine katılmaktan tutuklanmasının, fiili bir cezalandırmaya dönüştüğü belirtilerek, Ayan'ın bir an önce özgürlüğüne kavuşturulması istendi.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu da, Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı'na gönderdiği yazılarda, "Hukuk devleti ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine saygılı yönetim ilkelerine ve ülkemizin çağdaşlık iddialarına yakışmadığını düşündüğümüz bu durumun bir an önce giderilmesi için gerekli duyarlılığı göstererek, girişimde bulunmanızı, hekimleri temsil eden bir kurumun yöneticileri olarak talep ediyoruz" dedi. (TD)

 

 

mail9.gif (17469 bytes)                    buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)