Deprem bölgesinde büyük özveriyle çalışan sağlıkçıların bir çok sorunu hala çözülmüş değil

Sağlıkçılar bölgeden sesleniyor

 

Enkaz altından çıkarak görevilerinin başına geçtiler. Diğer illerden sağlık hizmeti vermek üzere gönüllü veya rotasyonla deprem bölgesine geldiler. Ancak Marmara Depremi'nin olduğu 17 Ağustos gününden bu yana büyük özveriyle çalışan sağlıkçıların, halen barınma, beslenme, tuvalet ve diğer özlük haklarına ilişkin sorunları çözülmüş değil.

Meclis Başkanlığı'na iletmek üzere bölgede imza kampanyası düzenleyen sağlıkçılar, sorunlarının artık çözülmesini istiyorlar. Sağlıkçıların istekleri neler? Barınma, beslenme, ulaşım, sosyal tesis sorunlarının çözülmesi, bölgede çalışan tüm kamu personeline tazminat verilmesi, rotasyonların eşit olarak belirlenmesi ve bölge halkına ücretsiz sağlık hizmeti sunulması.

 

MARMARA- 17 Ağustos Marmara Depremi'nden bu yana, tüm zorlu koşullara rağmen, meslek onurunu ayakta tutarak, bölgede hizmet veren sağlıkçılar, kamuoyuna ve hükümete seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Enkaz altından çıkarak ya da diğer illerden gönüllü veya rotasyonla gelerek, sağlık hizmeti vermeye çalışanların halen barınma, beslenme, tuvalet gibi en insani talepleri karşılanmadı ve özlük haklarına ilişkin sorunları da çözülmedi.

Bölgede çalışan sağlıkçılar, seslerini duyurmak ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Meclis Başkanlığı'na iletilmek üzere imza kampanyası başlattılar.

Yörede çalışan sağlıkçılar ve rotasyonla gelen sağlıkçılar için ayrı ayrı hazırlanan metinlerde, ortak nokta barınma sorununun çözülmesi, tazminat ve bölge halkına ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi talepleri.

Yerel sağlık çalışanları, imza metninde kendilerinin de depremzede olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, şunları ifade ettiler: "Bugüne kadar, sorunlarımıza gerçekçi bir çözüm üretecek hiçbir girişim olmadığı gibi, çözüme yönelik bir niyet dahi sergilenmemiştir. Sorunlarımızın bir derece hafifletilmesi amacıyla aşağıdaki taleplerimizin bir an önce yerine getirilmesini bekliyoruz: Sağlık hizmeti sunulan birimlerin bir an önce hizmet sunumuna uygun hale getirilmesi, çalışanların barınma sorununun acilen ve kalıcı bir biçimde çözülmesi, bölgede özveriyle çalışan tüm kamu personeline, özverisi ve emeğinin karşılığı olarak özel ve gerçekçi bir deprem tazminatı verilmesi, çocuklarımızın kreş, eğitim, barınma ve beslenme sorunlarını çözebilecek sosyal olanakların sağlanması, deprem bölgesinde yaşayan tüm insanların ayrım gözetilmeksizin sosyal güvenlik kapsamına alınması ve sağlık hizmetlerinin ücretsiz hale getirilmesi".

Deprem bölgesine rotasyonla gelen sağlıkçılar ise, ortak taleplerin dışında, son dakika görevlendirmelerle hiç bir hazırlık yapamadan bölgeye gönderildiklerini belirterek, sağlık dağıtmaya geldikleri bölgede sağlık sorunları yaşadıklarına dikkat çektiler. "Sağlık hizmeti sunabilmek için öncelikle sağlıklı olmak ve sağlıklı koşullarda yaşamak" gerektiğine vurgu yapan sağlıkçılar, sorunun ancak bölgeye atanacak kalıcı personelle çözülebileceğini belirttiler. Rotasyonla gelen sağlıkçılar, bölgeye gönderilecek personelin eşitlikçi bir yaklaşımla belirlenmesini ve makul bir süre öncesinden haber verilmesini, geçici görev yolluklarının ve tazminatların ödenmesini, hafta sonu da dahil olmak üzere 24 saat hizmet verildiği düşünülerek, personele kendi illerine dönüşlerinde dinlenme izni verilmesini ve bölgeye dışardan kalıcı personel atamalarının özendirilmesini, bunun için gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını istiyorlar.

Yalova'yı ziyaret eden Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu da, bölgeden benzer izlenimlerle döndüler. Yalova'ya Balıkesir'den rotasyonla gelen meslektaşlarımız, Balıkesir Tabip Odası yöneticilerine, ısınması yetersiz, korunmasız, pis ortamlarda çalıştıklarını belirterek, bu sorunların çözülmesini istediler. Meslektaşlarımız ayrıca, ataması yapılan sağlık personelinin bir an önce ilişiğinin kesilip, bölgeye yeni kalıcı atamaların özendirilmesi gerektiğini belirttiler. (TD)

 

 

mail9.gif (17469 bytes)                    buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)