Bursa Tabip Odası

Vardiya çözüm değil!

BURSA- Bursa Tabip Odası'nca düzenlenen basın toplantısında, vardiyalı çalışmanın sağlık alanında yaşanan karmaşanın ve çözümsüzlüğün çaresi olmadığı vurgulandı. Toplantıda, Bursa Devlet Hastanesi'nde de vardiyalı çalışmaya geçildiği hatırlatılarak, şöyle denildi: "Devlet hastaneleri, yataklı tedavi hizmeti sunan ikinci basamak birimlerdir. Diğer deşiyle seçilmiş-elenmiş hastalar buralarda yatarak tedavi edilmelidir. Hasta muayene sayısını artırmak bu tür yerler için başarı değil, başarısızlıktır. Önemli ve doğru olan kaliteli birinci basamak hizmeti sunarak, hastaneye gelen hasta sayısını azaltmaktır. Hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların yakındığı sağlıktaki sorunların en önemli nedeni, bilinen çağdaş çözümleri uygulamayan siyasal tercihlerdir".

Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu, nitelikli, yeterli ve çağdaş birinci basamak sağlık hizmeti sunmadan, sevk zincirini uygulamadan, tam gün çalışma sağlanmadan getirilecek her düzenlemenin sorunları daha da çıkmaz hale getireceğini belirtti.

Toplantıda ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı atamalar eleştirildi. Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın suikast sonucu öldürülmesi de kınandı. (TD)

 

 

 

mail9.gif (17469 bytes)                    buton2.jpg (1100 bytes)ANA SAYFAYA DÖNÜŞbuton1.jpg (1100 bytes)