e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Mart 2004  Sayı: 117

 

 

10-11 Mart'ta "ücretimiz, iş güvencemiz, sağlık hakkı" için GöREV'e devam:
"Hak etmiyoruz, değiştireceğiz"

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin çağrısıyla hekimler, 10-11 Mart 2004 tarihlerinde iki gün süreyle sağlık hizmeti sunamayacaklar. “Ücretimiz, iş güvencemiz, sağlık hakkı” talepleriyle, “sonuç alıncaya kadar” kararlılığıyla sürdürülen GöREV, 14 Mart Haftası nedeniyle “Sağlıkta Dönüşümü Anlatıyor ve Taleplerimizin Gerçekleşmesini İstiyoruz” biçiminde ifade edilecek.

 

TTB Merkez Konseyi'nden açıklama
"Sonuç almaya çok yakınız"

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, bir basın toplantısı düzenleyerek 10-11 Mart tarihlerinde “GöREV”in devam edeceğini duyurdu. TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, sağlık çalışanlarının daha güçlü bir şekilde bir araya gelmelerini ve halkın daha çok desteğini beklediklerini belirtirken, “Bu kez sonuç almaya çok yakınız” diye konuştu.

TTB, Kamu Yönetimi Temel Yasası'nı kabul etmeyeceklerini açıkladı
"Ülke pazar, devlet şirket, vatandaş müşteri haline getiriliyor"

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı’nı kabul etmeyeceklerini açıkladı. TTB’nin yasanın yaşama geçmesini önlemek amacıyla her türlü çabayı göstereceği belirtilirken,  “İnanıyoruz ki, insanı önceleyen her kesimle birlikte yürüteceğimiz faaliyetlerin sonucunda bu kanun uygulamaya sokulmayacaktır” denildi.


TTB Merkez Konseyi, sağlık alanındaki meslek örgütü, sendika ve dernek temsilcileriyle biraraya geldi
Sağlık alanındaki örgütlerden destek

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, bir süredir yürüttüğü “ücretimiz, iş güvencemiz, sağlık hakkı” başlıklı programın dünü ve önümüzdeki günlerdeki seyri hakkında bilgilendirmek ve süreci kuvvetlendirmek sağlık alanındaki meslek örgütü, sendika, dernek temsilcileriyle biraraya geldi.


Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'na karşı 6 Mart mitingi...

Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı’na karşı uzun süredir uzun soluklu bir mücadele yürüten Türk Tabipleri Birliği, DİSK, KESK ve TMMOB 6 Mart 2004 Cumartesi günü Ankara’da toplumun tüm kesimlerinin katılacağı büyük bir miting gerçekleştirecekler. Çok sayıda sendika, sivil toplum ve meslek örgütünün de destek verdiği mitingle, hükümete halkın geleceğine sahip çıktığı mesajı verilecek.

"Performansa Göre Döner Sermaye" uygulaması "yuvarlak masa"da tartışıldı...
Prof.Dr. Sabahattin Aydın: Yaptıklarımız Kamu Yönetimi Temel Yasası ile bağlantılı

Tıp Dünyası, “ikinci basamakta performansa göre döner sermaye” uygulamasını tartışmak üzere Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın ile çeşitli branşlardan hekimleri biraraya getirdi. Hekimlerin uygulamanın teknik yönüne ilişkin sorularını da yanıtlayan Aydın, sağlık hizmetlerine işletme anlayışının getirildiğini kabul etti.


Gündem
Türkiye'de pop s(a)tar

Dr. Füsun Sayek

f_sayek.jpg (1789 bytes)Gazete haberi böyle... Kaynağı bir devlet kurumu… Zaten yaşadıklarımızı, hissettiklerimizi doğrulayacak cinsten bir haber…         Aynı haberde sosyal yardım için başvuran ailelerin sayısının da 5 kat arttığı söyleniyor. “Siz de hep böyle haberleri mi okursunuz” diye sormayınız. Evet diğer bazı haberleri de okuyor, ama ne yazık ki yaşadığımız gerçeklerle çok da bağdaştıramıyorum.


Dr. Hakan Giritlioğlu, bazı ilaç ve vitaminlerin reklamına izin verilmesinin kamu sağlığı açısından sakıncalı olduğunu söyledi
"İlaç reklamında tek beklendi kar"

“Over The Counter Drug” (OTC) yani “tezgah üstü ilaç” olarak anılan kimi ilaçların reklamına izin veren düzenleme “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” adıyla 1 Aralık 2003 tarihinde yürürlüğe girdi. Reklam sektörünün ve reklam pastasından beklentisi olanların yürüttüğü güçlü “lobi” sonucunda yaşama geçen düzenleme başta Türk Tabipleri Birliği (TTB) olmak üzere sağlık sektörü temsilcilerinin tepkisine yol açarken, TTB, Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) yönetmeliğin iptali istemiyle açtığı davaya müdahil oldu.

Sağlık Bakanlığı hekimleri haklı taleplerinden "ceza" ile vazgeçirmeye çalışıyor
TTB: Cezalar kabul edilemez

5 Kasım etkinliğinin ardından Sağlık Bakanlığı’nın emriyle başlatılan soruşturmalar, 42 hekime ceza verilmesiyle sonuçlandı. Cezalara sert tepki gösteren Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bir yazı göndererek bu cezaların kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Siz puan toplarken Sağlık Bakanlığı sizin için(?!) çalışıyor! İyi uykular, pardon...
Hayırlı performanslar...


Dünyadan Haberler... Dünyadan Haberler...

Satranç... Satranç... Satranç...
İki hamlede mat

Bulmaca... Bulmaca... Bulmaca...

Arada bir
Avrupa Birliği bize sağlık kazandıracak mı?
Kaan Arslanoğlu

Ortak kullanımın kaderi
Dr. Osman Öztürk - AKP Hükümeti’nin yedi aydır sağlıkta(n) yaptığı hamledeki en önemli girişim “Sağlık Bakanlığı-SSK Tesislerinin Ortak Kullanım Protokolü”ydü, kuşkusuz. Protokolün asıl hedefi SSK’lıların devlet hastanelerinden yararlanması ve böylece SSK’daki kuyrukların ortadan kalkmasıydı.

Behçet Aysan Şiir Ödülü Töreni 11 Şubat'ta gerçekleştirildi
Ödül "Susmalar Kitabı"na

Türk Tabipleri Birliği'nin 2 Temmuz 1993'te Sıvas katliamında yaşamını yitiren şair Dr. Behçet Aysan ve 36 aydının anısına 1995 yılından bu yana verdiği Behçet Aysan Şiir Ödülleri töreninin dokuzuncusu gerçekleştirildi. 2003 Behçet Aysan Şiir Ödülü "Susmalar Kitabı" adlı yapıtıyla Aydın Şimşek'e verilirken, Ahmet Ertan Mısırlı "Ölüm Beyaz Gölge" ve Orhan Tüleylioğlu da "Boşluğun Parçaları" adlı yapıtlarıyla övgüye değer bulundular.


Dedikodu
KİTAP... KİTAP... KİTAP... KİTAP...  KİTAP... KİTAP...

“Kamu Yönetimi Temel Yasası Sempozyumu” kitabı çıktı

TTB, DİSK, KESK ve TMMOB tarafından 20 Kasım 2003 tarihinde Ankara’da İTÜ Evi’nde düzenlenen “Kamu Yönetimi Temel Yasası Sempozyumu” kitaplaştırıldı. Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı’nın “Reform Değil, Sosyal Devletin Tasfiyesi” biçiminde ifade edildiği kitapta, Onur Karahanoğulları’nın “Anayasa ve Kamu Hukuku Açısından Değerlendirme”, Aziz Konukman’ın “Kamu Maliyesi Açısından Değerlendirme”, Sezai Temelli’nin “Kamu Yönetiminden Yönetişime, Devletten Şirkete”, Atilay Ergüven’in “Kamusal Denetleme Açısından Değerlendirme”, Tarık Şengül’ün “Yerelleşme Açısından Değerlendirme”, Seyhan Erdoğdu’nun “Kamu Personel Rejiminde Uyarlanma”, Gökhan Günaydın’ın “Tarım Politikaları Açısından Değerlendirme”, Perihan Sarı’nın “Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılanması ve Çalışanlar”, İhsan Avcı’nın “Çalışanlar ve Sendikal Hareket Üzerindeki Etkileri”, Betül Uyar’ın “Kamu Hizmetlerinin Tasfiyesi”, Tufan Kaan’ın “Kamu Yönetimi Temel Kanunu ve Sağlık Hizmetleri” başlıklı sunumları yer aldı.
 

KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...KISA KISA...

TTB ve Vakıfbank arasında protokol

TTB'den Maliye Bakanı'na yazı

TTB'den Çalışma Bakanlığı'na dava

 

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön