Mesleksel Gelişim  [Solunum Hastalıkları]
Ana Sayfa
İletişim İçin
Arama Yap
Oturum Aç

Başvuru Formu
Kurs Yönergesi
Protokol
Ders Programı
Genel
Sunum Formu
Değerlendirme Formu
Katılım Yazısı
Çağrı Yazısı
Program
Temel Bilgi
Genel
Tehlike Unsurları
Tehlikeli Maddeler
Solunum Hastalıkları
 
Türk Tabipleri Birliği
Ana Sayfa arrow Solunum Hastalıkları arrow Mesleki Akciğer Hastalıkları arrow İNHALASYON ATEŞİ


İNHALASYON ATEŞİ Yazdır E-posta
İnhalasyon ateşi organik tozlara polimer ve metal dumanlarına maruziyetten sonra kısa süren fakat debilitan grip benzeri semptomlara yol açan değişik sendromları kapsar.(tablo 5) Yatkınlık ve duyarlılaşma gereken meslek astımı ve hipersensitivite pnömonisindekinin aksine inhalasyon ateşinde atak etiolojik ajana yüksek düzeyde maruz kalmaya bağlı olarak gelişir. Patogenezi tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak kontrollü insan çalışmalarında çinkooksid dumanına maruz kalanlarda akciğerlerde lökosit birikimi ve sistematik semptomlarda yol açan sitokin salınımı olduğu gösterilmiştir.

Tablo:5 İnhalasyon ateşine yol açan bazı ajanlar

ETKEN SENDROM
Metaller

Çinko

Bakır

Magnezyum

Metal dumanı ateşi
Teflon piriliz ürünleri

polytetrafluroethlene

Polimer dumanı ateşi
Bioaerosoller
Kontamine su Nemlendirici ateşi
Küflü depolama Organik toz toksik sendromu
Pamuk, jüt, kendir tozu Degirmen ateşi
Tahıl tozu Tahıl ateşi

Klinik tablo
Tablo duman maruziyetinin 3-10 saat sonra başlar. Ateşe ek olarak titreme, adele ağrısı, kırgınlık, öksürük, gögüste sıkıntı da görülebilir. Bazen bulantı, kusma ve baş ağrısı görülebilir. Epizod sırasında fizik muayene yüksek ateş ile birlikte akciger alanlarında raller görülebilir. Nötrofili ile birlikte lökositoz ve yüksek LDH sıklıkla saptanır. Akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri ve kan gazı analizi genellikle normaldir. Ağır vakalarda geçici radyolojik infiltratlar, akciğer volümlerinde ve Dlco da azalma bildirilmiştir. Bulgu ve semptomlar genellikle 18 saatte zirveye ulaşır ve anormallikler 1-2 gün içinde düzelir.
Polimer dumanlarına yüksek konsantrasyonda maruziyet kimyasal pnömonitis ve hatta ARDS ye yol açabilir.

Takip ve tedavi
Tamamen semptomatiktir. Antipiretikler ve oksijen gerekebilir. Steroid tedavinin yararı tartışılmalıdır. Korunma mühendislik  tedbirleri ve / veya kişisel koruyucu ekipmanın kullanımı ile mümkündür. Gelişen tablonun uzun süreli sonuçları ile ilgili  bilgi yoktur.

 
Türk Tabipleri Birliği [ ]