Mesleksel Gelişim  [Solunum Hastalıkları]
Ana Sayfa
İletişim İçin
Arama Yap
Oturum Aç

Başvuru Formu
Kurs Yönergesi
Protokol
Ders Programı
Genel
Sunum Formu
Değerlendirme Formu
Katılım Yazısı
Çağrı Yazısı
Program
Temel Bilgi
Genel
Tehlike Unsurları
Tehlikeli Maddeler
Solunum Hastalıkları
 
Türk Tabipleri Birliği
Ana Sayfa arrow Tehlike Unsurları


SOLUNUM İÇİN TEHLİKE OLUŞTURAN UNSURLAR Yazdır E-posta
Şehirlerden ve sanayi bölgelerinden uzak yerlerde soluduğumuz hava normal koşullarda %21 oksijen, %78 azot ve diğer gazlardan oluşur.

Çalıştıgınız ortamdaki havada birçok tehlike unsuru bulunabilir.Bunların birçoğu göz ile görülemezler ve biz farkında olmadan sağlığımızı tehdit ederler.Bu tür tehlikelere karşı sağlığınızı kouyabilmek için uygun koruyucu solunum donanımı kullanılmalıdır.

TOZ: Katı maddelerin ezilerek,yontularak  zımparalanarak veya öğütülerek parçalanması sonucunda ortaya çıkarlar.Tozlar ne kadar ince olursa, havada asılı kalma süreleri o kadar uzar ve solunum ile vücuda alınmaları  o kadar kolay olur.

SİS: Çok sıvı damlacıklarıdır.Bunlar genellikle püskürtme işlemlerinde ortaya çikar.

DUMAN:  Kaynak metallerinin erğitilmesi ve yüksek ısıların söz konusu olduğu diğer işlemlerde meteller buharlaştığı zaman ortaya çıkarlar.Bu buharlar yoğunlaştıklarında çok ince zerrecikler oluşturular ve bu zerrecikler havada uzun süre asılı kalırlar.

GAZ: Normalde sıcaklığı ve basıncı altında katı  veya sıvı olmayan maddelerdir.Bunlar birçok kimyasal işlem sırasında açığa çıkarlar.

BUHAR: Normalde oda sıcaklığında sıvı (bazen de katı) halde bulunan maddelerin gaz halleridir. Boya tinerleri ve yağ temizlemede kullanılan solventler bu tür sıvılardandır.

OKSİJEN YETERSİZLİĞİ: Havada bulunan oksijen oranı %21'in altına düştüğü zaman oksijen yetersizliği olur.Oksijen kontrasyonu %16 civarına indiğinde, baş dönmesi ve kulaklarda çınlama  başlar, nabız hızlanır, ölüm olabilir.Oksijen yetersizliği gaz veya sıvı tankların içinde veya geniş boru hatları gibi kapalı yerlerde oluşabilir .

AŞIRI SICAK VE SOĞUK: Ağız, burun, gırtlak ve akciger dokularına zarar verebilir.Bu tür durumlar yüksek ısı fırınlarında veya soğutma ve dondurma işlemlerinde meydana gelir.

Son Güncelleme ( Perşembe, 19 Ocak 2006 )
 
Türk Tabipleri Birliği [ ]