tok_logo.gif2012-2013 DÖNEMİ TÖK MYK ÜYELERİ
6 EKİM 2012 TARİHİNDE ANKARA'DA GERÇEKLEŞEN GENEL KURULDA YAPILAN SEÇİMLE MERKEZİ YÜRÜTME KURULU (MYK) ÜYELERİ BELİRLENDİ.

Manifesto

MANİFESTOMUZ

Çağrımızdır; insana dair, hayata dair kaygıları olanların, sözünü söylemek isteyenlerin, boyun eğmeyip direnmeyi seçenlerin, herkesin topluluğu olabilmek için tüm arkadaşlara duyurduğumuz...

Devamı için tıklayınız...

DOKU Sayı 3
1.gif
DOKU SAYI 3
DOKU Sayı 2
DOKU SAYI2
DOKU Sayı 1
1.gif
DOKU SAYI 1

TTB.org Haberleri

"Heybesinde yılan işaretleri

Baldıran zehiri yüzüğünün içinde

Ve yanında kav taşıyan ben ;

Tekinsizim size göre

İbret için yakılması gereken..."

Metin ALTIOK

7 PDF Yazdır E-posta
Flaş Haberler -
Yazar Administrator   

  

Active Image

   Sağlık Hakkı Mücadelesi 120 Gündür    Demir Parmaklıklar Arkasında!

  

 

6 Haziran’da 6 ilde yapılan operasyonla aralarında tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin ve doktorların bulunduğu 47 kişi gözaltına alındı. 2 günlük gözaltı sürecinin ardından mahkemeye sevkedilenlerden Ahmet Demirel, Zülküf Akelma, Ahmet Karer Yurtdaş, Birhat Şimşek, Fatih Sultan Altın, Mehmet Aydın, Özgür Mert Bakan ,Perişan Akar, Recep Kar, Tuncay Gökçen, Mustafa Karakurt, Musatafa Akın ve Mehmet Budak tutuklu yargılanmak üzere Sincan cezaevine gönderildi.                                                         

           

           Arkadaşlarımız, dosyadaki gizlilik kararı sebebiyle ne ile suçlandıklarını dahi bilmeden 120 gündür eğitim haklarından mahrum bırakılıyorlar. Bakan yakınlarının yatay geçiş yapması için içeri kameraların sokulmadığı, notları tutulmayan toplantılar sonucu sonradan değiştirilebilen yönetmelikler, arkadaşlarımızın sınava girmesinin önünde ciddi bir  engel teşkil ediyor.  Bu da bize yönetmeliklerin üniversiteye dereceyle girmiş emekçi çocukları için değil, sadece yatay geçiş yapmak isteyen bakan yakınları için -üstelik gayri hukuki bir şekilde- değiştirilebileceğini gösteriyor.

            Arkadaşlarımız özel alan dediğimiz ev,  kahve sohbeti, okul bahçesinde yürüyüşleri vb. yaşamın her alanında teknik takibe maruz bırakılmış, üniversitedeki kulüp odaları dinlenerek üniversitenin özerklik ilkesi ayaklar altına alınmıştır. Ulaşılan bilgiler sonucuda savcılık sorgusunda sorulan sorular soruşturmanın içeriğinin anlaşılması için önemlidir. “ Çok Ses Tek Yürek mitingine neden katıldınız? Hükümetin sağlık alanında yakalamış olduğu ivmeden rahatsız mısınız? Ankara’da neden Sağlık Taraması yaptınız? Halk Sağlığı Topluluğu (HASAT) nedir?” soruları asıl yargılananın halkın sağlığı konusunda sorumluluk sahibi öğrencilerin yanında , sağlık hakkı mücadelesi  ve TÖK  olduğunu gösteriyor.  Hacettepe Üniversitesi’nin  3. sınıfında alınan “Halk Sağlığı Komitesi” de “Halk Sağlığı Komitesi nedir? “Neden hepiniz Halk Sağlığı Komitesi’nden bahsediyorsunuz?” sorusuyla kriminalize edilerek bu suç ve delil üretme mekanizmasından nasibini alıyor .

            Ülkemizde yıllardır süregelen ve hatta bugünlerde sınırlar ötesine de uzanan savaş dili yaşamımızın her alanına girmişken ,biz Tıp Öğrenci Komisyonu olarak daha barışçıl daha eşit ve daha özgür bir dünya kurma mücadelemizde, cezaevindeki arkadaşlarımızın desteğine ihtiyaç duyuyoruz.  Bu mücadelemizde yanımızda olmaları ve bir an önce eğitim hayatlarına geri dönebilmeleri için yarın saat 13.30 da Adalet Bakanlığı önünde basın açıklaması yapılacaktır. Basın açıklamasına beyaz önlüklerimizle katılacağız.

                                                                                                                      TÖK-TTB

                                                                                                                          SES

 
< Önceki   Sonraki >