Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Doktora Saldırıya, Tabip Odası‘ndan Kınama PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Çarşamba, 05 Ağustos 2015 12:50
DENİZLİ Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gökhan Önem, Denizli Devlet Hastanesi'nde görevli psikiyatri uzmanı Dr. Özgür Kalkancı'nın bir hasta tarafından saldırıya uğramasını basın açıklamasıyla kınadı.
Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nde görevli psikiyatri uzmanı Dr. Özgür Kalkancı dün akşam bir hasta tarafından dövüldü. Dr. Kalkancı'nın 'Beyaz Kod' uygulamasıyla yardım istemesi üzerine gelen hastanenin özel güvenlik görevlileri saldırgan hastayı etkisiz hale getirdi. Olayın ardından acil serviste tedavi edilen ve sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen Dr. Kalkancı, darp raporu aldı. Polise teslim edilen saldırgan ise gözaltına alındı.

Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gökhan Önem de doktora saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Sağlıkta dönüşüm programının başladığı 2003 yılından beri hızla tırmanan sağlıkta şiddet olaylarına yeni bir halka daha eklendiğini belirten Prof. Dr. Önem, "Meslektaşımıza yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın hekimleri ve sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran politikaları sonucu hastaneler bizler için güvensiz ortamlar haline getirilmiştir. Görevi halkın sağlığı için hekimlere iyi hekimlik uygulamalarını yapabileceği uygun ve güvenli çalışma ortamları hazırlamak olan yetkililer, sanki hastanelerin bütün sorunlarını çözmüş gibi topluma doğru olmayan reklam yaparak yaşanan sorunların kaynağı hekimler ve sağlık çalışanları gibi algı yaratmaktadırlar. Yetkililerin sağlık çalışanlarını hedef gösteren bu uygulamaları derhal terk etmelerini, sağlıkta şiddeti önleyen, caydırıcı hukuki düzenlemeleri zaman kaybetmeden hayata geçirmelerini talep ediyoruz. Denizli Tabip Odası ve hekimler olarak şiddete uğrayan meslektaşımız Dr. Özgür Kalkancı'nın yanındayız ve oda olarak saldırıyla ilgili gerekli hukuki girişimlerde bulunacağımızı bildiririz" dedi. DHA

kaynak: aksam.com.tr/28.07.2015