Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Bu Hastanede Sağlık Çalışanları Allah'a Emanet PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Salı, 03 Eylül 2013 15:10

altKırşehir'in Akpınar İlçesinde geçtiğimiz günlerde bir doktorun saldırıya uğramasının ardından farklı konular gündeme geliverdi.

Akpınar İlçesi Devlet Hastanesinde geçtiğimiz hafta bir doktora saldırıda bulunuldu. Alkollü halde hastanenin acil servisine gelen şahıs, kendisini tedavi etmek isteyen doktorun sorularına küfrederek cevap verdi. Doktorun uyarılarına rağmen küfür etmeye devam eden alkollü hasta, küfürler yetmiyor gibi bir de doktora kafa attı ve doktoru yere serdi. Ancak, tüm bu olaylara rağmen ettiği yemine bağlı kalan yaralı doktor, alkollü şahsın tedavisini sürdürdü ve kolunda görülen kesiklerin sıkıntılı olması nedeniyle ilk müdahale sonrasında Kırşehir Devlet Hastanesi'ne sevk etti.

' HASTANEDE GÜVENLİK KAMERASI YOK! '

Kendisine yapılan saldırının ardından alkollü şahıs hakkında suç duyurusunda bulunan talihsiz doktor, hakkını hukuki yoldan ararken; Akpınar Devlet Hastanesi'nin en önemli birimi olan acil servisinde güvenlik kamerasının olmaması tepkilere neden oldu. Doktorların hiçbir can güvenliğinin bulunmadığı Akpınar Devlet Hastanesi'nde, edinilen bilgiye göre; alkollü ve yaralı şahsın aynı gün yaklaşık 2 saat önce hastaneye geldiği ve bir başka doktora ' Tuvalet nerde lan ' deyip tuvalete girdiği ve ardından hastaneden ayrıldığı iddia edildi. Alkollü şahsın, aynı gün akşam saatlerinde 112'ye gelen ihbarla sağlık görevlilerince ambulansa bindirilerek hastanenin acil servisine getirildiği; ancak hastaneye getirilmeden önce Akpınar Polis'ine bilgi vermek için sağlık görevlilerinin önce hastane polisini aradıkları ve ulaşamayınca 155'i aradıkları, yaklaşık 10-15 dakika 155'e bakan polis olmadığı ileri sürüldü. Yaralı şahsın durumu hakkında hastanenin acil servisini uyarmak isteyen sağlık görevlilerinin kimseye ulaşamadığı öğrenilirken; hastaneye getirilen alkollü şahıs, kendisini tedavi etmek isteyen doktora küfürler yağdırdı ve bir de doktorun alnına kafa atıp tehditler savurduğu öğrenildi.

Yaşanan tüm bu olayların hastanenin acil servisinde güvenlik kamerası olmaması nedeniyle gün yüzüne çıkarılamadığı ileri sürülürken; doktora kafa atıp yaralayan şahıs, polise verdiği ifadesinde, ' Alkollüydüm. Hiçbir şey hatırlamıyorum. Doktordan özür diliyorum. Uzlaşmak istiyorum ' dediği bildirildi.

' DAYAK YİYEN DOKTOR, CAN GÜVENLİĞNİNİ OLMADIĞINI SÖYLEYİP, İSTİFA EDECEĞİNİ KAYDETTİ '

Kaymakam ve Sağlık Müdürü'nün evlenip balayına gittikleri bir dönemde meydana gelen doktora şiddet olayı sonrasında, ne Tabipler Odası ne de Sağlık-Sen'den açıklama gelmedi. İlçede yediği dayağın hesabını hukuki yollardan sormak için girişimler başlatan doktor, yaşanan şiddet olayının ardından ne tabipler odasının ne de bağıl bulunduğu sendikanın arayıp geçmiş olsun dahi demediğini söyledi.

Psikolojisi tam anlamıyla bozulan doktor, ilçede doktorların ve sağlık çalışanların can güvenliğinin bulunmadığına vurgu yaparak, kendisinin rapor aldığını ve en kısa zamanda tayin isteyip Kırşehir'den gideceğini söyledi. 24'e bilgi veren doktor, " Akpınar halkına hizmet vermek için geldim ve alkollü bir şahıs tarafından şiddete uğradım. Yıllarca eğitim görüp, halka hizmet vermek isteyen bir doktor olarak Akpınar'da şiddete maruz kaldım. İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere hiç kimse konuya duyarlılık gösterip, geçmiş olsun dahi demedi. Sahipsiz bir sağlık çalışanı olarak Kırşehir'de daha fazla durmayacak ve tayinimi isteyeceğim. Belki de istifa edeceğim " dedi.

Doktora şiddet uygulayan şahıs elini kolunu sallayarak ilçe sokaklarında gezerken; genç bir doktor yediği kafanın psikolojisi ve moral bozukluğu ile rapor aldı, Kaymakam ve Sağlık Müdürü balayında, sendikalar makam peşinde, polis 15 dakika telefona cevap vermemiş, hastanede güvenlik kameraları çalışmıyor, yenilen dayak yanınıza kar kalıyor.

kaynak: kirsehir24.com/01.09.2013

 

Son Güncelleme: Salı, 03 Eylül 2013 15:12