Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Asistan Hekimler 'Asistan Hekime' Şiddeti Kınadı PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Cuma, 05 Temmuz 2013 09:27

altMersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi'nde görev yapan asistan hekimler, 4 gün önce ameliyat sırasında bir asistan hekim arkadaşlarının doktor tarafından şiddete uğradığını iddia ederek, durumu protesto ettiler.

Sabah saatlerinde MEÜ Tıp Fakültesi önünde toplanan asistan hekimlere Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Galip Kırıcı ile hastaneden bazı doktorlar da destek verdi. Burada asistan hekimler adına açıklama yapan asistan hekim Eser Helvacı, sağlıkta şiddetin artık olağan bir durum haline gelmeye başladığını söyleyerek, "Daha doğrusu bizim olağan saymamızı ve sesimizi çıkarmamamızı istiyorlar. Ancak biz asistan hekimler hiçbir şiddete karşı sessiz kalmadığımız, hiçbir şiddeti olağan saymadığımız ve her seferinde sesimizi çıkardığımız gibi bugün de sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz" dedi.

Şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını vurgulayan Helvacı, "Bundan 4 gün önce ameliyathanede yaşanan bir gerginlik sırasında hocalarımızdan biri, asistan arkadaşlarımızdan birine karşı şiddet uygulamıştır. Bizler nedeni ne olursa olsun bu şiddeti kınıyoruz ve yine nedeni ne olursa olsun bundan sonra tekrarlanmaması için bu uyarı eylemini yapıyoruz. Ancak bizler bu şiddet sarmalının hiç de tesadüf olmadığını, bundan önce oluşan hasta-hasta sahiplerinin, hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin nedeni neler ise bu sağlıkçılar arası ve hocalar ile asistanlar arası şiddetin de nedeninin bu olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

4 gün önce gerçekleştiği iddia edilen şiddetin soruşturulmasını isteyen Helvacı, "Bu şiddetin sona ermesi için bir an önce çalışanların çalışma koşulları düzeltilmeli, gerek asistanların ve gerekse de hocaların insanca çalışabilecekleri, insanca yaşayabilecekleri ve halkın insanca bir sağlık hizmeti alabileceği bir ortamın yaratılması ile mümkün olacaktır" şeklinde konuştu.

kaynak: medimagazin.com.tr/02.07.2013