Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Silvan'da Hasta Yakınlarından Doktora Saldırı PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Çarşamba, 26 Haziran 2013 11:25

altDiyarbakır'ın Silvan İlçesi'ndeki Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde görevli doktor Nuhak Özyarmış, hasta yakını 3 kadının saldırısına uğradı. Elinde fırça sapı bulunan kadınların elinden güçlükle kurtulan Dr. Özyarmış, savcılığa gidip şikayetçi oldu.

Silvan'da, böbrek hastası olan bir kadın yakınları tarafından Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirildi. Acil Servis'te görevli doktor Nuhak Özyarmış, kadın hastaya müdahalede bulunduktan sonra bir süre hastayı gözlem altında tutup, başka hastalara bakmaya başladı. Bu sırada 3 kadın hasta yakını, Dr. Özyarmış'ın yanına giderek, getirdikleri hastayla ilgilenmesini isteyence aralarında tartışma çıktı.

Dr. Özyarmış, hastaya gereken müdahalenin yapıldığını anlatmasına rağmen, hasta yakını kadınlar, hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine Dr. Özyarmış, kadınlara "Sakin olun, bu şekilde ben hastalara bakamam" dedi.

İddiya göre, bu sözlerin ardından 3 kadın hasta yakını doktora tokat atıp, fırça sapıyla vurmaya başladı. Kadınların saldırısı, araya giren diğer hastane çalışanları tarafından güçlükle önlendi. Saldırının ardından kadınlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan doktor Nuhak Özyarmış, büyük üzüntü yaşadığını anlattı. Özyarmış, şunları anlattı:

"Bugün sabah saatlerinde böbrek hastası olan bir hastaya gerekli müdahalelerin yapılmasına rağmen, hastanın psikolojini değerlendirilip, uygun şekilde yaklaşılmasına rağmen hasta yakınları tarafından maalesef hem sözlü, hem de fiziksel olarak şiddete maruz kaldım. Bu tür olaylardan ötürü üzüntümü beyan etmek istiyorum. Bu tür olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerinin alınabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Bunlarda hastanemizin personel eksikliğine binaen, güvenlik personelin binaen yapılması gereken şeyler var. Hastanemizde maalesef güvenlik personeli yok. Bu tür olaylar sık sık yaşanıyor. Güvenlik personeli olmadığı sürecede bu tür olayların tekrarlanacağını düşünüyorum. En kısa zamanda bu tür olayların son bulması için veya en aza indirilmesi için güvenlik personelinin hastanemizdeki ihtiyacı giderilmesini istiyorum. Hasta psikolojisiyle yaklaşmamız rağmen, hiçbir eksiklik olmamasına rağmen bu tür şiddete maruz kalmak çok üzüntü verici. Biz yine hizmetimizden vazgeçmeyeceğiz. Elimizden gelen hizmeti sonuna denk bütün çabamızla, gayretimizle devam ettirmeye çalışacağız. Bu tür olayların sıkça yaşanması da çokta üzüntü verici."

kaynak: haberturk.com/24.06.2013