Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Hasta Yakını Doktoru Yaraladı PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Pazar, 26 Mayıs 2013 12:46

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde çalışan asistan doktor, hasta yakını tarafından kafasına atılan sert cisimle yaralandı.

Trabzon Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Yakup Aslan ve çok sayıda doktor, hastanenin acil servisi önünde toplanarak, doktor Mehmet Uluşahin'e yapılan saldırıyı protesto etti.
Aslan, burada yaptığı konuşmada, Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde yaklaşık bir yıldır asistan olarak olarak çalışan Uluşahin'in, dün akşam serviste tedavi gören bir kalp hastasının yakınları tarafından, önce sözlü sonra ise fiile saldırıya uğradığını söyledi.

Hasta yakınlarından bir kadının, Uluşahin'e sert bir cisim fırlattığını belirterek, "Cisim, Uluşahin'in anlına geldi. Doktor arkadaşımızın alnına dikiş atıldı" dedi.

Aslan, şiddete en fazla maruz kalanların sağlık ve eğitim sektörlerinde çalışanlar olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:"Bizi idare edenler, halen söylemlerle işi idare etmeye çalışıyorlar. Artık söylemleri bırakıp eyleme geçelim diyoruz. Bizi neredeyse halk ile karşı karşıya getirmiştir bu olaylar. Tek hedefimiz halkımıza kaliteli hizmet sunmak ne bekliyor halk bizden, güler yüz ve kaliteli hizmet ama biz şiddete maruz kalıyorsak, bu insanlardan kaliteli hizmet beklemek mümkün değildir."

Aslan, her gün yeni yasalar çıkarıldığını belirterek, şöyle devam etti: "Bu kadar zor mu şiddet yasasını çıkartmak. Bu olayı yapan bir ifade veriyor, ondan sonra evine gidiyor. O şahıs evinde istirahat ederken, doktor arkadaş acı içerisinde geceyi geçirdi. Acilen şiddet yasasının çıkarılması lazım. Elini kolunu sallayanın istediği yerde istediğini darp edip evine gitmemesi lazım. Birkaç gün nezarette tutulsa bu sorun çözülür. Bizim mahremiyet alanlarımızda bizi her an biri darp edecekse bizden nasıl kaliteli hizmet beklenebilir. İnsanların mutlu çalışması kaliteyi arttırır. Hekimlerimiz, hemşirelerimiz son derece mutsuz. Bunun en önemli nedeni ise uğradığımız şiddet."

Uluşahin ise 10 günlük rapor aldığını, alnında kalıcı bir iz olabileceğini ifade etti. Bu arada, olaya karışan iki hasta yakınının Cumhuriyet savcılığınca ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

alt

Kaynak: hurriyet.com.tr/22.05.2013

Son Güncelleme: Pazar, 26 Mayıs 2013 12:48