Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Kocaeli'de Sağlık Çalışanlarına Saldırı PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Çarşamba, 15 Mayıs 2013 19:03

altKocaeli Tabip Odası üyesi bir grup, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli hemşire ve doktorun darp edilmesi üzerine basın açıklaması yaptı.

Kocaeli Tabip Odası üyesi bir grup, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinik binası önünde toplandı.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Burhan Çağlar Usta, geçen hafta içerisinde sağlıkta şiddete yeni bir halka eklendiğini belirterek trafik kazası sonrası hastaneye getirilen ve Çocuk Yoğun Bakımda tedavisi yapılan bir çocuk hastanın yakınlarının servis hemşiresini darp ettiklerini, hastanın doktoru Opr. Dr. Necla Gürbüz Sarıkaş'ı da tehdit ettiklerini bildirdi.

Olay üzerine hemşirenin iki hafta rapor aldığını ifade eden Usta, olayların sorumluları hakkında hem sağlık çalışanları hem de hastane idaresi tarafından idari ve adli süreç başlatıldığını söyledi.

Usta, Kocaeli Tabip Odası olarak olayın takipçisi olacaklarını dile getirerek, "Sağlıkta şiddet adli ve kriminal bir durum değildir. Bundan önceki süreçlerde de bir çok kez ifade ettiğimiz gibi durum münferit olaylar değildir. Sağlık hizmet sunumunun bütün aşamalarında şiddet, potansiyel bir tehlike tehdit olarak giderek büyümektedir. Bu konuda sağlam bir hukuksal düzenleme yapılması için yeni Dr. Ersin Arslan'lar mı beklenmektedir-" ifadesini kullandı.

"Sağlıkta şiddet' hem sağlık çalışanlarına hem de halkın sağlık hakkına yönelen bir yıkıcılıktır" diyen Usta, şunları kaydetti:

Sağlık çalışanı, can güvenliği duygusunu yitirmiş dolayısıyla öz güveni yıkılmış bir iklimde temel becerilerini kullanmaktan korkar olmuş, hastane ortamında gidişatı yönetemez, kendi etkinliği üzerinde iktidar kuramaz olmuştur. Sağlıkta şiddet, giderek hastaların klinik süreçlerini bile etkiler olmuş, korku ve kaygı içerisindeki sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının keyfi, kaba taleplerine boyun eğmeye zorlanmaktadır."

Grup, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.


Kaynak: mynet.com/13.05.2013