Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
'Öğleden sonra gelin' Diyen Hekime Saldırı PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Çarşamba, 08 Mayıs 2013 20:18

altBayraklı Aile Sağlık Merkezi'ne öğle arasında gelen hastaya, "Muayenenizi saat 13.00'ten sonra yapayım" diyen doktor, hasta yakının yumruklu saldırısına uğradı.

Bayraklı Aile Sağlık Merkezi önünde, Doktor Erenden Acarlar, hasta yakını Y.B. (25) tarafından tartaklanırken, olay, sağlık merkezi karşısındaki güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.
Geçtiğimiz cuma günü meydana gelen olayda, koltukaltı bölgesinde yanık oluşan bir kadın saat 12.00'de tedavisinin yapılması için Doktor Acarlar'ın polikliniğine başvurdu.
Doktorun hastaya öğle arası olması nedeniyle saat 13.00'ten sonra bakabileceğini söylemesi üzerine, hekim ile hasta yakınları arasında tartışma çıktı. Hasta yakını 25 yaşındaki Y.B. doktorla tartışmasını sürdürünce, doktor, olayın büyümemesi için Aile Sağlığı Merkezi'nin dışına çıktı. Ancak Y.B. hekimin arkasından giderek başına yumruk attı. Aile Sağlığı Merkezi'nin karşısındaki eczanenin kameraları şiddet anını kaydetti.

Yardımcı olmak istedi
Olayın ayrıntılarını anlatan Dr. Acarlar, "Saat 12.00 idi. Hastanın, üç-dört gün önce oluşmuş bir yanığı vardı. Beklemek istemediklerini söylediler. Kendilerine 'Saat 13.00'ten sonra gelin, yardımcı olalım efendim' dedim. Hasta ısrar edince, 'Öğleden sonra yardımcı olayım kızım' dedim. Daha sonra hasta yakını bana küfretmeye başladı. Ben de kavga çıkmaması için dışarıya yöneldim. Ancak beni takip etti ve dışarıda vurmaya başladı" dedi.

Şikayetçi oldu
Sağlık dünyasında şiddet olayların artış gösterdiğini söyleyen Dr. Acarlar, polise başvurup şikayetçi olduğunu söyledi. Olayın ardından ise Sağlık Bakanlığı'nca şiddete maruz kalan sağlık çalışanlar için uygulanan "Beyaz Kod" alarmı verildi. İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri de polis merkezine giderek, Dr. Acarlar'a destek verdi.

Kaynak: yeniasir.com/25.04.2013