Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Babasının Ölümünden Sorumlu Tuttuğu Doktora Saldırdı PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Cumartesi, 20 Nisan 2013 12:41

altSiirt'in Kurtalan İlçesi'nde, Enver Dinler, babası Beşir Dinler'in ölümünden sorumlu tuttuğu Dr. İrfan Keskin'e saldırdı. Doktor saldırıdan yara almadan kurtulurken, meslektaşları olayı protesto etti.

Kurtalan'da geçtiğimiz hafta içerisinde beyin kanaması geçiren Beşir Dinler, oğlu Enver Dinler tarafından Kurtalan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirildi. İlk müdahaleyi yapan Dr. İrfan Keskin, daha sonra hastayı Siirt Devlet Hastanesi'ne sevketti. Buradaki doktorların yaptığı kontrol ve ikinci müdahaleden sonra Beşir Dinler, Batman Dünya Hastanesi'ne sevk edildi. 4 gün yoğun bakımda kalan Beşir Dinler, önceki gün yaşamını yitirdi.

Beşir Dinler'in oğlu Enver Dinler dün akşam saatlerinde, Kurtalan Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne geldi. Dinler, iddiaya göre burada görevli doktor İrfan Keskin'e, "Babamı sen öldürdün" diye bağırarak saldırdı. Araya giren hasta yakınları Enver Dinler'i engelemeye çalışırken, güvenlik görevlileri de doktor Keskin'i korumaya aldı. Doktora saldıran Enver Dinler gözaltına alındı. 

SALDIRIYA TEPKİ

Kurtalan Devlet Hastanesi'nde yaşanan olayın ardından bugün yaklaşık 50 sağlık çalışanı, Acil Servis önünde toplanarak, saldırıyı protesto etti. Sağlık Sen Siirt Şube Başkanı Vesim Eviz, "Arkadaşımızın yaşadığı bu insanlık dışı olay ve ülkemizin çeşitli bölgelerindeki sağlık çalışanlarına karşı girişilen şiddetin, artarak devam etmesi göz önünde tutulduğunda, sağlık çalışanlarının güvenliğinin ciddi bir sorun haline geldiğini görmekteyiz. Şiddet hiçbir zaman hak arama yolu değildir ve hiçbir zaman olmamalıdır. Sağlık Bakanlığı'nın sağlıkta kalite arttırma adı altında yaptığı çalışmalarının, sadece hasta hakları merkezli değil, bu hizmetin verilmesinde vazgeçilmez unsur olan ve gece gündüz demeden, özveri ile çalışan sağlık çalışanlarının da haklarının ve can güvenliğinin korunması yönünde çalışmalar yapması gerekir. Bu konu ile ilgili çözüme gidecek çalışmaların bir an önce başlatılmasını talep ediyoruz. Sistemi ayakta tutan ve sağlık çalışanları unutulmadan, yalnız bırakılmadan ve dışlanmadan görevlerini sağlıklı, mutlu bir şekilde sürdürebilmeleri için gerekli çalışmaların yapılmasını beklediğimizi dile getiriyoruz. Hasta hakları demek; şiddet demek değildir, her türlü hakaret ve zorluğa karşı öz verili bir şekilde görevlerini sürdüren sağlık çalışanlarına karşı yapılan tüm saldırıları şiddetle kınıyoruz" dedi.

Kaynak: bugun.com/19.04.2013