Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Sağlıkçıya Günlük 21 Saldırı Gerçekleşiyor PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Pazar, 23 Aralık 2012 12:20
altSağlık Bakanlığı Beyaz Kod Birimi’ne gelen bildirimler, Türkiye’de sağlık alanında günde en az 21 şiddet vakası yaşandığını ortaya koydu. En çok şiddet olayı İstanbul, Ankara ve İzmir’de görülüyor. Beyaz Kod Birimi’ne 7 ayda 5 bine yakın şiddet bildirilirken en çok acil serviste şiddet görüldü.

Meclis Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun, Sağlık Bakanlığında Beyaz Kod Merkezini ziyaretinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Beyaz Kod Birimi’ne gelen şiddet sınıflamasına göre sözel şiddet arasında; hakaret içeren sözler, tehdit içeren sözler, küfür içeren sözler ve mesleki bilgiye yönelik alay içeren ifadeler yer alıyor. Fiziksel şiddet arasında da çalışana uygulanan fiziksel şiddet, çalışana yönelik fiziksel şiddet teşebbüsü, kurum donanım ve yapılarına zarar verme geliyor.

Rapora göre, 14 Mayıs-17 Aralık tarihleri arasında en çok bildirim alan illerde birinci sırayı İstanbul, ikinci sırayı Ankara, üçüncü sırayı İzmir aldı. Toplam 4 bin 688 şiddet türünden 3 bin 190’ını sözel şiddet, bin 498’ini fiziksel şiddet oluşturdu. Günlük ortalama bildirim sayısı ise 21 oldu. Gelen bildirimlerde unvanlarına göre dağılımda ilk sırayı yüzde 56 ile hekimler aldı. Bölümlere göre dağılımında ise ilk sırayı yüzde 33 ile acil servis, yüzde 31 ile poliklinikler, yüzde 16 klinik/servisler aldı.


Kaynak: evrensel.net / 22.12.2012