Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
SABİM Şikayeti Asistan Hekimi Öldürdü PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Perşembe, 06 Aralık 2012 10:37
altSağlık çalışanlarının birçok kez kaldırılmasını talep ettiği, “Alo 184 SABİM”  şikayet hattı, bir doktorun canına mal oldu. Samatya Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisinde görevli 30 yaşındaki asistan hekim Melike Erdem, SABİM hattından yapılan hasta şikayeti üzerine savunmasını verdikten sonra hastanenin 6. katından atlayarak intihar etti.

İki ay önce geçici görevle Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde  göreve başlayan Erdem, birkaç gün önce üroloji sondası takılmasını istediği hasta tarafından SABİM hattından şikayet edildi. Herhangi bir soruşturma yapılmadan Sağlık Bakanlığı, Erdem’in savunmasını istedi. Bugün, sabah saatlerinde savunmasını veren Erdem, bu durumu kaldıramayarak öğle saatlerinde  yaşamına son verdi.

‘SABİM KAPATILSIN’
Erdem’in ölümünün ardından çalışma arkadaşları, İstanbul Tabip Odası ve SES Aksaray Şube ve Dev- Sağlık İş üyesi sağlık emekçileri hastane bahçesine akın etti. Erdem’in ölümünden Hükümetin sorumlu olduğunu ifade eden sağlık emekçileri, Sağlık Bakanının istifasını isteyerek, SABİM’in kapatılmasını talep eden sloganlarla hastane bahçesinde yürüyüş yaptı. SABİM hattının sağlık çalışanlarını hedef haline getirdiğini söyleyen sağlık emekçileri, “Hiçbir soruşturma yapılmadan savunmamız isteniyor. Bu hat, sağlık çalışanlarıyla hastaları karşı karşıya getiriyor” diyerek tepki gösterdi. Eyleme hasta ve hasta yakınları da destek verdi.

‘BU ACI OLAYLAR ARTACAK’
Yürüyüşün ardından Acil Servis önünde açıklama yapıldı. İlk olarak söz alan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören,  “Gerçeği herkesin görmesi gerekiyor. İş gücünün arttığı, performansa dayalı iş yapıldığı dönemde bu acı olaylar daha da artacak” dedi. Hükümetin kriz masası oluşturması gerektiğini söyleyen Gören, “Gerçek hekimlik sistemi getirilmeli. Bu sağlık politikaları bir an önce durdurulmalı” diye konuştu. TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Osman Öztürk de, asistan hekimlerin uzun çalışma saatlerin yüzlerce hastaya bakmak zorunda olduklarına dikkat çekti. 184 hattını şikayet değil taciz hattı haline geldiğini belirten Öztürk, “Biz ‘Şiddet on yıldır arttı’ diyoruz. Bakan da ‘Benim dönemimde şiddet yok’ diyor. Bu ölüm bunun öyle olmadığını ortaya koyuyor” dedi. 

‘İNTİHAR DEĞİL, CİNAYET’
Gören’den sonra söz alan SES Aksaray Şube Başkanı Ersoy Adıgüzel de, Hükümetin sağlık politikalarının hekimlerin canına mal olduğunu söyledi. Erdem’in ölümünün intihar değil, cinayet olduğunu vurgulayan Adıgüzel, “Bu ölümün sorumluları da Sağlık Bakanı ve Başbakandır” dedi. Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Sözün bittiği yerdeyiz” diyerek özetledi Erdem’in ölümünü. Geçen yıl bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan’ı, ataması yapılmadığı için intihar eden öğretmen adaylarını, iş kazalarında yaşamını yitiren işçileri hatırlatan Çerkezoğlu, “Biz bu ölümlerin sebebini biliyoruz. Bu ölümlerden sorumlu olan sermayedarlar ve bu ülkeyi yöneten Hükümettir” diyerek tepki gösterdi.


Kaynak: evrensel.net / 30.11.2012