Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
Hekime Yönelik Şiddet Başhekim’den Geldi! PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Cumartesi, 14 Kasım 2009 08:58
İstanbul Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hematoloji uzmanı olarak çalışan meslektaşımız Dr. Dilek Argon Beyazıt’ın, hastanenin başhekimi Prof. Dr. Yusuf Özertürk’ün saldırısına uğradığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

15 Ocak 2009 tarihinde yaşanan olayda, Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi kadın meslektaşımıza hastane koridorlarında onlarca hastane çalışanı önünde hakaretler yağdırmış, ardından da meslektaşımızı darp etmiştir. Meslektaşımız “imdat” çığlıkları üzerine diğer sağlık çalışanları duruma müdahale ederek Dr. Beyazıt’ı odadan çıkarmıştır.

Basın Açıklaması İçin Lütfen Tıklayınız

Kadın meslektaşımız Kartal Savcılığı’na Başhekim hakkında şikayette bulunmuş, İstanbul Tabip Odası da başhekimin derhal görevden alınması için Valilik ve Sağlık Müdürlüğü’ne girişimler başlatmıştır. Hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların gün geçtikçe arttığı bir ortamda şiddetin bir başhekimden gelmesi oldukça düşündürücüdür. Ankara Tabip Odası olarak sağlık alanında yaşadığımız şiddetin boyutlarının giderek artışından endişe duymaktayız. Şiddeti önleyici önlemlerin yasal ve idari düzlemde de alınmasının önemi açıktır. Mesleğini uygulamaya çalışan bir hekime, üstelik de yöneticisi olan bir meslektaşı tarafından şiddet uygulanması asla hoş görülemez. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Özertürk derhal görevinden alınmalıdır.Ankara Tabip Odası olarak başhekimin kadın meslektaşımıza saldırısını kınıyor, şiddete uğrayan tüm meslektaşlarımızın ve sağlık çalışanlarının yanında olduğumuzu belirtiyoruz.