Reklam
Şiddetle Başa Çıkmak
MESLEKTAŞIMIZ DOÇ.DR. NECATİ YENİCE'YE YAPILAN SİLAHLI SALDIRIYI KINIYOR, ARTIK YETER DİYORUZ PDF  Array Yazdır Array  e-Posta
Pazartesi, 12 Ekim 2009 11:25

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Klinik Şefi Doç.Dr. Necati Yenice 27 Aralık tarihinde hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmıştır.

Görevli olduğu sırada, bir hasta yakınının üç el ateş etmesi sonucu ağır yaralanan meslektaşımız halen ölüm kalım savaşı vermektedir.

Meslektaşımızı hedef alan bu vahşi, bu çirkin saldırıyı kınıyor, artık yeter diyoruz. Değerli meslektaşımızın girmiş olduğu yaşam savaşından galip çıkmasını bütün yüreğimizle umut ediyor, yetkilileri biz hekimleri hedef gösteren uygulamalar yerine önlem almaya çağırıyoruz.
İSTANBUL TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Klinik Şefi Doç. Dr. Necati Yenice 27.12.2007 tarihinde hastanede görevli olduğu sırada, uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmıştır. Hasta yakını tarafından yaralanan meslektaşımızın şu an yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürmektedir. Dr.Yenice'ye yönelik saldırıyı düzenlediği zannedilen şahısın daha sonrasında intihar ettiği bildirilmektedir.

Yeter, Sağlıktaki Olumsuzlukların Sorumlusu Hekimler Değildir!

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Klinik Şefi Doç. Dr. Necati Yenice 27.12.2007 tarihinde hastanede görevli olduğu sırada, uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmıştır. Hasta yakını tarafından yaralanan meslektaşımızın şu an yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürmektedir. Dr.Yenice'ye yönelik saldırıyı düzenlediği zannedilen şahısın daha sonrasında intihar ettiği bildirilmektedir.

Dr. Yenice'ye yapılan saldırı ilk değildir, son olması ise temennimizdir. Sağlık alanında yaşanan olumsuzlukların faturası ne yazık ki biz hekimlere çıkarılmaktadır. Hekimlere yönelik şiddet sağlık hizmetinin sunulduğu tüm ortamlarda her gün yaşanmaktadır. Geçtiğimiz yıl içerisinde Prof. Dr. Göksel Kalaycı'nın kaybedilmesine dek varmıştır. Ancak üzülerek görülmektedir ki bu acı olay dahi ders olmamıştır.

Bu durumdan birinci derece sorumlu olanlar sağlık hizmetinin bu ülkede ne zor şartlar altında sunulduğunu görmeyen ve vatandaşları hekimlere karşı kışkırtan, yaptığı uygulamalarla hekimlik mesleğinin toplum içerisindeki saygınlığını düşüren yetkililerdir. Neredeyse her gün vatandaşlara hekimleri hedef gösteren, kameraların önünde hekimleri rencide edici davranışlarda bulunan, alo şikayet hatları kurarak hekimlik mesleki pratiğini popülist beklentilerine alet eden yetkililer, umarız bu kez yaptıkları yanlışı göreceklerdir.

Sorunların çözümünde şiddetin bir araç kullanımı toplumumuzda son yıllarda giderek artış göstermektedir. Malatya'da yaşanan vahşet, linç girişimleri, çocuklara ve kadına yönelik şiddet olguları, düşüncelerinden dolayı suikasta kurban giden aydınlar halen aklımızdadır. Yaşanan ekonomik krizler, yoksulluk, işsizlik şiddet ortamını beslemektedir. Bu duruma politika yapıcıların, yöneticilerin toplumsal sorunların çözümünde tercih ettiği şiddet eklendiğinde ortaya şiddetin bütün bir toplumu sarmalı altına alması durumu çıkmaktadır. Şiddetin bu gün ulaştığı boyut göz önüne alınarak bu ortamın değiştirilmesine yönelikte çaba gösterilmelidir. Görevini yapmaya çalışırken şidddete uğrayan, yaralanan, kaybettiğimiz meslektaşlarımızın acısı yüreğimizi yakmaktadır, ancak yaşananlardan hepimiz sorumluyuz, hiç birimiz kendisini dışında tutarak sorunu çözemeyiz.

Hekimler olarak mesleğimizi uygularken karşılaştığımız şiddete ve genel olarak toplumda yükselen şiddet, linç ve ötekileştirme ortamına karşı sesimizi duyurmak, toplumsal duyarlılık yaratmak istiyoruz. Bu nedenle 3 Ocak 2008 Perşembe günü önlüklerimize "siyah kurdele" takacağız ve aynı gün iş yerlerimizin önünde saat 12.30- 12.45 arası "düşünme etkinliği" gerçekleştireceğiz. Bu etkinliklerimiz sırasında hizmetten yararlanan hasta ve hasta yakınlarını da yanımızda görmek isteriz.

Bu son saldırıyı kınıyor, meslektaşımızın yaşam mücadelesinden galip ayrılacağına inanıyor, herkesi konu hakkında "düşünmeye" ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
MERKEZ KONSEYİ